in

Jak zrobić prawo jazdy w UK po polsku?

Posiadanie prawo jazdy ułatwia nam życie i gwarantuje niezależność. Aby móc kierować pojazdami, konieczne jest jednak zdobycie odpowiednich uprawnień. W każdym kraju przepisy regulujące ich uzyskanie nieco się od siebie różnią. W naszym artykule podpowiadamy, jak wygląda to w Wielkiej Brytanii i czy istnieje możliwość zrobienia prawo jazdy w UK po polsku.

Jak zrobić prawo jazdy w UK – co musimy wziąć pod uwagę?

Niezbędnym warunkiem, jaki musi spełniać kandydat na prawo jazdy w UK, jest wiek. Osoba ubiegająca się o prawo do przystąpienia do egzaminu musi mieć ukończone 17 lat. Co więcej, powinna również odznaczać się dobrym zdrowiem; poważne choroby tj. epilepsja, uniemożliwiają zdobycie uprawnień. Ważny jest także wzrok – w przypadku wad powyżej 0,5 dioptrii kandydat zobowiązany jest do noszenia okularów bądź szkieł kontaktowych. To jednak nie wszystko! Warto pamiętać również o Provisional Driving Licence, czyli tymczasowym prawo jazdy, którego zdobycie jest obowiązkowe do starania się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Ponadto, obcokrajowcy muszą spełnić jeszcze jedno kryterium, a mianowicie okres ich zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii powinien wynosić, według przyjętych w kraju przepisów, przynajmniej 185 dni. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, można przystąpić do kursu na prawo jazdy.

Dwie części egzaminu teoretycznego, czyli jak zdać prawo jazdy w UK

W przeciwieństwie do egzaminów polskich, w Wielkiej Brytanii część teoretyczna podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich jest testem wielokrotnego wyboru i trwa około godziny. Egzamin składa się z 50 pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego. Aby go zdać, wystarczy zdobyć 43 na 50 możliwych punktów. Druga część, nieco trudniejsza, sprawdza, czy potencjalny kandydat na kierowcę jest w stanie przewidzieć zagrożenia na drodze. Im szybciej je dostrzeże, tym więcej punktów otrzyma. Do zdania wystarczy jedynie 44 z maksymalnych 70 punktów do zdobycia. Co, gdy znajomość języka angielskiego kursanta, nie pozwala na podejście do egzaminu? Nic straconego! Z pomocą przychodzą szkoły jazdy, tj. Croydons, oferujące dwujęzyczne materiały szkoleniowe z certyfikowanym tłumaczeniem. Po zapoznaniu się z poradnikami oraz wykonaniu udostępnionych testów uzyskanie pozytywnego wyniku nie powinno stanowić problemu.

Prawo jazdy w UK po polsku. Egzamin praktyczny

Mimo że w Wielkiej Brytanii nie obowiązuje limit wyjeżdżonych godzin, a sam kurs na prawo jazdy nie jest wymogiem, nie warto z niego rezygnować. Egzamin praktyczny, który ma za zadanie sprawdzić nasze umiejętności prowadzenia pojazdów, pójdzie nam o wiele łatwiej, gdy wcześniej odbędziemy kilka bądź kilkanaście godzin lekcji z profesjonalnym instruktorem. To pozwoli nam odpowiednio przygotować się do stanięcia oko w oko z egzaminatorem oraz pewniej operować na, dotąd nam nieznanych, brytyjskich drogach. Jak więc wygląda część praktyczna egzaminu na prawo jazdy w UK? Składa się ona z kilku etapów, w tym m.in. badania wzroku kierowcy (tj. czytanie tablic rejestracyjnych), zadawania pytań dotyczących pojazdu oraz bezpieczeństwa na drodze (tj. przepisów ruchu drogowego), a także jazdy po mieście i weryfikacji, jak kandydat radzi sobie z podstawowymi manewrami (tj. parkowanie, hamowanie, cofanie). Po zdaniu egzaminu otrzymujemy odpowiednie zaświadczenie, a samo prawo jazdy zostanie nam dostarczone w ciągu najbliższych tygodni.

Mieszkasz w UK i chcesz zdobyć prawo jazdy, ale nie znasz języka wystarczająco dobrze? Bez obaw! Zgłoś się do Croydons, a otrzymasz dwujęzyczne materiały szkoleniowe, dzięki którym szybko pojmiesz podstawy przepisów ruchu drogowego i zwiększysz swoje szanse na zdanie egzaminu za pierwszym podejściem.