fot. pixabay
in

Czarne kreski na lusterkach mogą uratować życie. Czy wiesz, do czego służą?

Czarna linia, którą widać na lusterkach samochodowych, pełni funkcję, która może nawet uratować życie. Wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, do czego tak naprawdę służą czarne kreski.

W jaki sposób miałyby nam one pomóc? Znamy odpowiedź, każdy kierowca powinien o tym wiedzieć!

Czarne kreski na lusterkach

Linie, które są położone blisko zewnętrznej krawędzi lusterka, zapewniają oddzielenie powierzchni asferycznej od sferycznej. Spełniają one tę samą funkcję, co system monitorowania martwego pola w nowszych samochodach. Czym jest martwe pole? Fragmentem terenu, którego kierowca nie jest w stanie zobaczyć w lusterkach. Gdy w pobliżu znajduje się inny samochód, kierowca jest o tym alarmowany dzięki specjalnemu systemowi.

Czarne linie pomagają nam monitorować martwe pole. Lusterka asferyczne, bo tak są one określane, stanowią mniejszy skrawek lusterek i pokazują obszar asferyczny. Mamy do czynienia z lekko zakrzywionym odbiciem, co sprawia, że widzimy szerszy kąt, niemożliwy do zauważenia w przypadku zwykłego lusterka.

Oprócz tego istnieje jeszcze jeden patent na to, co robić z martwym polem. Sposób ten jest często wykorzystywany przez instruktorów jazdy. Mają oni w swoich autach doklejone lusterka szerokokątne. Dzięki temu jesteśmy o wiele bardziej bezpieczni, a wszystko kosztuje nas jedynie kilka złotych.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!