in

Rodzaje ozdób choinkowych

Bombki, łańcuchy, lampki, a może dekoracje wykonane ze słodyczy lub suszonych owoców? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje ozdób choinkowych.

Nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia są różnego rodzaju ozdoby choinkowe. To właśnie dzięki nim zwykła choinka zmienia się w piękne i zarazem niezwykle klimatyczne drzewko bożonarodzeniowe. Dawniej ilość dostępnych na polskim rynku ozdób była mocno ograniczona. Czasy się jednak zmieniają i obecnie klienci mogą wybierać spośród niezliczonej ilości świątecznych dekoracji. Nic zatem dziwnego, że spora część osób ma problem z podjęciem decyzji. W końcu zdecydowana większość bombek czy też łańcuchów odznacza się zarówno dobrym wykonaniem, jak i oryginalnym wyglądem. Rozległy wybór tego rodzaju akcesoriów znajdziemy na przykład na stronie: https://allegro.pl/kategoria/ozdoby-swiateczne-i-okolicznosciowe-boze-narodzenie-11670. No dobrze, ale na które z nich – konkretnie – warto się zdecydować?

Bombki

Bombki to bez wątpienia najpopularniejszy i zarazem najbardziej klasyczny typ ozdób choinkowych. Ich historia sięga XIX wieku. Jak powstały pierwsze dekoracje tego rodzaju? Legenda głosi, że twórcą bombek był Hans Greiner, ubogi niemiecki rzemieślnik, którego nie było stać na ozdobienie bożonarodzeniowego drzewka popularnymi wówczas jabłkami i orzechami. Postanowił więc, że zastąpi naturalne dekoracje ozdobami wydmuchanymi ze szkła. W ten sposób powstały pierwsze bombki, które ku zdziwieniu rzemieślnika zyskały uznanie wśród mieszkańców jego miasteczka. Dostępne obecnie bombki możemy podzielić na szklane i plastikowe. Te pierwsze są zdecydowanie droższe i niezwykle delikatne, niemniej jednak nie sposób odmówić im szlachetnego uroku. Z kolei bombki plastikowe cechują się trwałością i niską ceną, jednak z pewnością nie są one tak eleganckie, jak ozdoby wykonane z prawdziwego szkła.

Łańcuchy i lampki

Łańcuchy choinkowe stanowią dodatek, który może – lecz nie musi – znaleźć się na świątecznym drzewku. Dawniej ogromną popularnością cieszyły się zwłaszcza mocno połyskujące łańcuchy – girlandy. Obecnie ich miejsce coraz częściej zastępują ozdoby wykonane z połączonych ze sobą, małych koralików. Te drugie są zdecydowanie trwalsze i bardziej dyskretne. W domach osób posiadających małe dzieci nierzadko można spotkać łańcuchy wykonane przez najmłodszych. Do ich stworzenia maluchy wykorzystują z reguły kawałki kolorowego papieru, grubej bibuły, a nawet… makaron.

Warto zauważyć, iż osoby preferujące eleganckie ozdoby coraz częściej decydują się na zastąpienie klasycznych łańcuchów, lampkami choinkowymi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na choince znalazły się oba typy świątecznych dekoracji.

Słodycze

Włącznie nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, iż pierwsze drzewka bożonarodzeniowe zbliżone swoim wyglądem do znanych nam obecnych choinek, pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku. Oczywiście wówczas nie były one dekorowane bombkami czy łańcuchami. Czym zatem zdobiono świąteczne choinki? Otóż miejsce wspomnianych dekoracji zajmowały jabłka, orzechy oraz własnoręcznie upieczone ciasteczka. Oczywiście ten rodzaj ozdób z powodzeniem może znaleźć się na choince także obecnie. Co więcej, nie musimy się ograniczać wyłącznie do jabłek, orzechów i ciasteczek. Na drzewku możemy bowiem umieścić również cukierki lub/i  lizaki w kształcie laseczek zdobionych charakterystyczną, czerwono – białą przeplatanką. Niewątpliwą zaletą takich dekoracji jest naturalnie możliwość ich zjedzenia. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą/nie mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie przestrzeni umożliwiającej przechowywanie świątecznych ozdób.

Suszone owoce

Innym rodzajem dekoracji wykonanych z jedzenia są ozdoby tworzone z suszonych plastrów owoców. W tym celu wykorzystuje się głównie pomarańcze i grejpfruty. Nieco mniejszą popularnością cieszą się natomiast mandarynki, cytryny oraz jabłka. Dużym plusem takich ozdób jest ich piękny, owocowy zapach idący w parze z niezwykle oryginalnym wyglądem.