in

Domowe porządki – jak wygląda podział obowiązków?

Nadchodzące wielkimi krokami Święta będą miały w tym roku wyjątkowy charakter. Z uwagi na trwającą pandemię wiele rodzin spędzi je w mniejszym niż dotąd gronie. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy będzie chciał się do tego czasu przygotować. Częstym elementem przedświątecznego szaleństwa jest sprzątanie. Jak przebiegają porządki w domach lub mieszkaniach?

Według danych z raportu “Sprzątanie w Polsce – czy dzielimy się obowiązkami?” serwisu Fixly, 59 proc. osób deklaruje, że dzieli się obowiązkami związanymi ze sprzątaniem. Oznacza, to że w ponad połowie domostw każdy ma udział w codziennych i cyklicznych porządkach. Widać, że odchodzimy od jeszcze niedawno funkcjonującego modelu, gdzie za sprzątanie i zajmowanie się domem odpowiedzialne były kobiety. Ten trend widać szczególnie wśród osób z grup wiekowych 18-24 (63 proc. deklaruje podział obowiązków) oraz 25-34 (67 proc. deklaruje podział obowiązków). Najrzadziej dzielą się sprzątaniem osoby, które przekroczyły 55. rok życia.

A jak wygląda podział zadań? W większości przypadków częściej daną pracę wykonują kobiety – mycie podłóg i odkurzanie (63 proc.), czyszczenie toalety (71 proc.), sprzątanie kuchni (75 proc.) i gruntowne porządki związane z myciem okien czy lodówki (80 proc.). Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że jedynym typowo męskim zajęciem jest wynoszenie śmieci, za które odpowiedzialnych jest 83 proc. Mężczyzn.

Największą motywacją do sprzątania jest po prostu perspektywa posiadania czystego wnętrza, co deklaruje 58 proc. respondentów. Co ciekawe, dla 5 proc. osób porządki są formą relaksu, a więcej badanych sprząta przed wizytą znajomych niż rodziny.

Czy korzystamy z usług profesjonalistów, jeśli chodzi o porządki? Z raportu wynika, że regularnie usługi sprzątania zamawia 8 proc. osób, natomiast 14 proc. korzysta z pomocy fachowców, ale tylko na określone okazje. Reszta badanych woli robić porządki na własną rękę. Ma to być może związek z postrzeganiem przez połowę respondentów usług firm sprzątających jako drogie. Jak jest w rzeczywistości? Średnia cena za godzinę profesjonalnego sprzątania to  50 zł. Dla specjalistów czas ogarnięcia średniej wielkości mieszkania w bloku to ok. 2 godziny. Usługa zyskuje na popularności, na co być może wpływa fakt, że coraz więcej firm sprzątających dostępnych jest w Internecie.