in

Musisz znać te 5 tipów, jeśli chcesz gotować keto i smacznie

Przed jej rozpoczęciem dieta ketogeniczna może Ci się wydawać, że od teraz musisz pożegnać się z różnorodnymi smakami i liczyć się z pustym żołądkiem. Jednak znajomość ketonowych przepisów sprawi, że stworzysz prawdziwie aromatyczne dania, dzięki którym zapomnisz o przekonaniu, że dieta ketogeniczna nie może być smaczna. Dzięki tym pięciu tipom przekonasz się, że kuchnia ketogeniczna nie musi być nudna.

Unikaj produktów przetworzonych

Żywność o wysokim stopniu przetworzenia jest obecnie wprost wszechobecna. Produkty te pozbawione są wielu wartości odżywczych. Pełne są natomiast pustych kalorii, sztucznych dodatków i konserwantów. Stosując dietę ketogeniczną najlepiej jest unikać takich pokarmów. Zamiast kupować gotowe dania, lepiej jest przygotowywać posiłki samemu. Robiąc zakupy czytaj składy kupowanych produktów – dzięki temu będziesz mogła wybrać te najzdrowsze. Menu diety ketogenicznej powinno być oparte właśnie o zdrowe, naturalne produkty.

Planuj różnorodne posiłki

Mimo ograniczeń jadłospis diety ketogenicznej nie powinien być nudny. Warto wcześniej przygotować sobie odpowiednie menu. Dobrze jest zaplanować jadłospis na tydzień z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mogło zadbać o różnorodność spożywanych posiłków i zrobić wcześniej zakupy. Dodatkowo prawidłowo prowadzona dieta keto jadłospis tygodniowy ma tak zaplanowany, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów.

Techniki przygotowywania posiłków

Kuchnia ketogeniczna to również sposoby przygotowywania posiłków. Należy przede wszystkim unikać smażenia w głębokim tłuszczu. Zamiast tego powinniśmy wykorzystywać takie techniki jak gotowanie w wodzie lub na parze, smażenie bez tłuszczu czy duszenie. Zdrowe tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy lniany powinny być spożywane na zimno, np. jako dodatek do sałatek.

Zróżnicowane źródła tłuszczu

Keto przepisy opierać się będą głównie na produktach bogatych w tłuszcz, dlatego warto zadbać o ich zróżnicowanie. Na szczęście do wyboru jest wiele zdrowych produktów, których spożycie jest zalecane w diecie keto. Przepisy diety ketogenicznej zawierają zdrowe tłuszcze: dużo mięs (wołowego, wieprzowego, drobiowego), tłustych ryb i owoców morza (łosoś, makrela, śledź, krewetki), orzechów i nasion, oliwy z oliwek czy awokado. Dzięki zróżnicowaniu spożywanych posiłków dieta nigdy nie będzie monotonna.

Dbaj o jakość składników odżywczych

Bardzo ważną kwestią jest także jakość spożywanych produktów. Nie wszystkie tłuszcze są takie same. W związku z tym, że powinniśmy przyswajać około 70-80% tłuszczów, musimy sięgać po produkty bogate w ten składnik, przy jednoczesnym najmniejszym ich przetworzeniu. Mięsa oraz warzywa powinny być kupowane z ekologicznych hodowli, w których dba się o wysoką jakość produktów. Dzięki temu przepisy diety ketogenicznej będą nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze. Na blogu ketowariatka.pl sprawdź jak smaczne i zdrowe mogą być keto przepisy.

Przepisy diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to całe mnóstwo dozwolonych produktów, z których możesz przygotować smaczne i sycące dania. Keto przepisy są niezwykle zróżnicowane. W internecie znajdziesz wiele gotowych pomysłów na jadłospis diety ketogenicznej. Jak już dobrze poznasz jej zasady z pewnością sama wpadniesz na dodatkowe pomysły – np. keto wersje swoich ulubionych dań.

Przykładowe menu diety ketogennej

Śniadania:
• jajecznica smażona na maśle z boczkiem
• parówki z szynki i sałatka z pomidorów
• omlet z boczkiem i żółtym serem

Obiady:
• pierś z kurczaka duszona ze szpinakiem
• karkówka pieczona na smalcu z cebulą
• halibut pieczony z ziołami i szparagami

Kolacje:
• duszone krewetki na maśle
• sałatka z tuńczykiem i jajkiem
• awokado zapiekane z jajkiem