in

Co pomaga na ból zęba?

Lśniący i promienny uśmiech jest wizytówką każdej osoby, która dba o swoje zdrowie. Zawsze za ładnym wyglądem szkliwa stoi również codzienna pielęgnacja uzębienia. Oczywiście nawet osoby, które regularnie badają swoje zęby, są narażone na wystąpienie chorób. Jak więc najskuteczniej uśmierzyć ból zęba?

Ból zęba – co zrobić, by pojawiał się on jak najrzadziej?

Bardzo często zdarza się tak, że zęby zaczynają boleć w najmniej odpowiednim momencie. Regularna i świadoma pielęgnacja jest oczywiście podstawą, by zapobiegać takim wydarzeniom. Przyczynia się ona do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób zębowych. Dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć- to wiadomo nie od dziś. Dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone przez rodziców dbania o zdrowie. Warto jak najwcześniej wypracować u nich nawyk codziennego, dokładnego mycia zębów. Niestety nawet osoby, które perfekcyjnie dbają o uzębienie, są bezradne wobec działania organizmu ludzkiego. Co robić w takich przypadkach?

Przyczyny bólu zęba

W wielu przypadkach ból zębów nie pojawia się znienacka. Często poprzedzony jest objawami, takimi jak nadwrażliwość na: zmiany temperatury, kwaśne oraz słodkie jedzenie. W takich przypadkach zwykle zęby bolą, ponieważ okazuje się, że ich szkliwo jest uszkodzone. To z kolei oznacza, że na zębach pojawia się próchnica. Innym częstym powodem pojawienia się bólu jest zapalenie okostnej, czyli włóknistej błony pokrywającej kości szczęki. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Pojawienie się jej oznacza, że stan zapalny dotknął nie tylko zębów, ale również dziąseł. W takich przypadkach konieczne jest podanie antybiotyku a w dalszej kolejności podjęcie się leczenia kanałowego lub całkowitego usunięcia zęba. Silny ból zęba może mieć również swoje podłoże w uszkodzeniu dziąseł. Kondycja tych dwóch elementów bowiem bezpośrednio na siebie wpływa. Każde naruszenie dziąsła może prowadzić do pojawienia się bólu zęba.

Zapalenie miazgi głównym powodem bólu zęba

Praktycznie wszystkie choroby zębów swojej podłoże mają w zapaleniu miazgi. Co to oznacza? Miazga jest tkanką, która wypełnia jamę zęba (komorę i kanały). Każde jej uszkodzenie lub podrażnienie może wywoływać ból. Taki stan prowadzi do powstania ropnia lub zgorzeli. Zgorzel jest chorobą, która powstaje właśnie w wyniku obumarcia i rozkładu miazgi. Oczywiście najgroźniejsze dla zdrowia sytuacje mają miejsce kiedy, stany zapalne, przez dłuższy czas są nieleczone.

Dokąd udać się z bólem zęba?

Choroby zębów wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne chorującego, ale również na jego stan psychiczny i samopoczucie. Jak więc leczyć ból zęba? Domowe sposoby leczenia bólu zęba, chodź znane od dawna, na dłuższą metę nie są skuteczne. Skorzystać z nich można tylko i wyłącznie, jeżeli nie mamy możliwości od razu udać się do specjalisty. Leki przeciwbólowe działają tylko krótkoterminowo i nie sprawdzają się w przypadku cięższych chorób. W każdym innym przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem i umówić się na wizytę. Nieleczenie zębów w profesjonalny sposób może doprowadzić do rozwinięcia się bardzo poważnych chorób. Tylko specjalista, przy użyciu profesjonalnego sprzętu jest w stanie wykryć źródło bólu i szybko je zniwelować. Odczuwanie bólu zęba jest nieprzyjemne i męczące. Należy więc jak najszybciej poznać przyczynę bólu zęba, by rozpocząć skuteczne leczenie.

Dobry gabinet stomatologiczny- jak go znaleźć?

Stan zdrowia zębów należy sprawdzać co jakiś czas. Wybór najlepszego gabinetu stomatologicznego może być, jednak dość dużym wyzwaniem. Na rynku funkcjonuje wiele przychodni. Na którą się więc zdecydować? Najlepiej oczywiście sprawdzić opinie o każdej z nich w internecie. To klienci, którzy korzystali z zabiegów, są najlepszym źródłem informacji. Bardzo wiele osób boi się chodzić do dentysty. Oczywiście zupełnie niepotrzebnie. Zawód ten otrzymał złe miano, tylko i wyłącznie ze względu na to, że leczenie bólu zęba może być nieprzyjemne. Właśnie dlatego, tak ważne jest, by wybierać gabinety, które stawiają na dobrą atmosferę i przyjazne podejście do klienta. Dentyści są osobami, które tak, jak lekarze chcą zrobić wszystko, by uśmierzyć dotykający nas ból.

Jakie zabiegi powinien oferować gabinet stomatologiczny?

Podstawowe zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych to:

  • scaling- usunięcie złogów dziąsłowych poprzez zastosowanie ultradźwięków;
  • piaskowanie;
  • lakowanie bruzd zębów;
  • lakierowanie zębów;
  • instruktaż higieny jamy ustnej.

Wybierając gabinet stomatologiczny, warto również sprawdzić, czy wykonywane w nim są również inne usługi związane z leczeniem zębów. Mowa tu o ortodoncji, stomatologii dziecięcej, czy protetyce. Kontakt do zaufanych specjalistów może bowiem przydać się w każdym momencie.

Przyczyny bólu zęba mogą mieć różne podłoże. Czasem mniej a czasem bardziej skomplikowane. W celu uśmierzenia bólu zęba należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Osoba dysponująca specjalistycznym sprzętem, pomoże nam w wykryciu źródła bólu i zniwelowaniu go.