fot. freepik. Tiktok/kasik1981
in

Pracuje w hospicjum, mówi o „zapachu śmierci”. „Śmierć jest bliska, gdy się ten zapach czuje”

Niewielu z nas ma bezpośrednią styczność z pracą w hospicjum. Te tajemnicze i często przytłaczające miejsca skupiają się na pomaganiu ciężko chorym w ich ostatnich chwilach. Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka paliatywna, postanowiła otworzyć drzwi do tego świata dzięki swojemu kanałowi na TikToku.

W kręgu ciekawości: życie i śmierć w hospicjum

Hospicja bywają nazywane miejscami, gdzie oddech śmierci jest wszechobecny. Pacjenci, którzy tam trafiają, muszą mierzyć się z cierpieniem, ale mają też wsparcie wyjątkowo doświadczonego personelu. Wielu z nas nurtuje pytanie, jak wygląda życie i śmierć w tych murach.

Dzięki aktywności Katarzyny Kałduńskiej na TikToku, która zdobyła serca ponad 58 tys. obserwujących, możemy zrozumieć wiele aspektów pracy w hospicjum. Internauci regularnie kierują do niej różnorodne pytania – od kwestii praktycznych po głęboko emocjonalne.

Zapach śmierci: słodki i nieuchwytny?

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczy tzw. „zapachu śmierci”. Co to właściwie jest i czy jest w ogóle wyczuwalny? Katarzyna nie omieszkała odpowiedzieć:

„To zapach tataraku, zapach rozkładającej się tkanki, taki wątrobowy zapach. Może to będzie szokujące, ale czasami to tak trochę pachnie jak nieświeży kurczak w lodówce. Taki zapach czułam, jak pracowałam na oddziale intensywnej terapii, z wcześniakami. I można powiedzieć, że ta śmierć wtedy jest bliska, gdy się ten zapach czuje. Przychodzi taki moment, jak wchodzisz na wizytę do pacjenta i on się unosi… i ty wtedy wiesz, że zacznie się umieranie albo już się zaczęło” – wyjaśniła.

Ból w ostatnich chwilach: czy da się go złagodzić?

Oprócz tego zapachy, wielu z nas nurtuje, czy umierający doświadczają bólu. Katarzyna podkreśla, że to ważne zagadnienie w jej pracy.

„Staramy się, by tego bólu nie było. Niektórzy bardzo odczuwają dolegliwości, szczególnie jeżeli choroba jest nowotworowa, jeżeli mamy do czynienia z uciskiem, guzem, dusznością. W hospicjum staramy się bezwzględnie walczyć z bólem, to jest nasze podstawowe zadanie.”

@kasik1981 Odpowiadanie użytkownikowi @marcinkuki5 #DomHospicyjnywPruszczuGdanskim #powiatgdanski #opiekapaliatywna #pruszczgdanski #pielęgniarstwo #powiatnowodworski #pielęgniarka #nowotwór #śmierć ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia – Akiko Akiyama

Katarzyna Kałduńska dzięki swoim opowieściom na TikToku rozjaśnia wiele kwestii związanych z pracą w hospicjum, oferując wgląd w niełatwe, ale niezmiernie ważne zawodowe zmagania. Jej otwartość jest cennym źródłem wiedzy dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak wygląda opieka nad umierającymi.