fot. twitter/@T_Bortkiewicz ·
in ,

Pokazał paragon z Sycylii za kawę. Cena zaskakuje

Dla wielu z nas, dobrej jakości kawa stanowi nieodłączny element codziennych rytuałów. Mimo to, stałe korzystanie z miejskich kawiarni może znacząco obciążyć nasz budżet. Co więcej, ceny kawy w niektórych europejskich krajach, jak na przykład we Włoszech, okazują się być niższe niż te, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce.

Cena kawy w Sycylii

Pomimo, że trwają wakacje, niektórzy z nas już wrócili z upragnionych wyjazdów. Pan Tomasz, jeden z podróżujących Polaków, zdecydował się na publiczne podzielenie się swoimi obserwacjami dotyczącymi cen kawy we Włoszech na platformie Twitter.

W odpowiedzi na post jednego z internautów, który zastanawiał się, dlaczego w Polsce za espresso płaci się 12 zł, podczas gdy za granicą jest to zazwyczaj tylko 1 euro, Pan Tomasz opublikował paragon z kawiarni na Sycylii.

„Mam tak samo i dorzucę swój dzisiejszy paragon. Sycylia, Katania ściśle centrum i za latte macchiato ledwo ponad 10 zł. W Warszawie na starówce byłoby z 20 zł” – napisał Pan Tomasz.

 

Różnice w cenach kawy

Jak widać na dołączonym przez Pana Tomasza paragonie, latte macchiato kosztuje tam 2,40 euro, czyli nieco ponad 10 zł. Natomiast w polskich kawiarniach za tę samą kawę musimy zapłacić co najmniej 15 zł. W przypadku lokali usytuowanych w centrum dużych miast, cena ta może nawet przekroczyć 20 zł.

Rosnące ceny kawy w Polsce

Pan Tomasz dopisał również swoje przemyślenia w komentarzu:

„Nie znam tego biznesu i nie wiem czy cena kawy wynika z małego popytu, ale jakby tak było, to wydaje mi się, że obniżenie ceny znacznie zwiększyłoby popyt i zyski.”

Jednak jak wskazywał portal money.pl na początku roku, na cenę kawy w Polsce wpływają m.in. rosnące koszty przetwórstwa i dystrybucji, które wiążą się z silną presją kosztową utrzymującą się w polskiej gospodarce. Do głównych czynników tej presji należą: wzrost kosztów pracy, energii, transportu i opakowań.

A co uważają internauci na temat tych cen?

„Mamy prawie 139 różnego rodzaju podatków akcyz danin czy składek, oplat, które są w cenach towarów:)”

„W Warszawie jeszcze tak nie kradną i nie wymuszają jak na Sycylii” – komentowali internauci.

Źródła: Twitter, money.pl