fot. tiktok/ dr.katie.h
in

Przecięła gumową zabawkę swojego dziecka. Widok przyprawił ją o dreszcze

Czy Twoje dziecko uwielbia gumowe zabawki? Niestety, te powszechne akcesoria dla maluchów mogą kryć poważne zagrożenia. Takie informacje udowadnia film opublikowany na TikToku przez lekarkę medycyny ratunkowej, matkę dwojga dzieci.

Gumowe zabawki niebezpieczne?

Wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że dzieci chętnie biorą do ust różnorodne przedmioty. Niektórzy wybierają dla swoich maluchów gumowe gryzaki, zakładając, że będą one bezpieczne.

Dr Katie (@dr.katie.h) ostatnio opublikowała film na TikToku, na którym prezentuje, jak niebezpieczne mogą być gumowe zabawki. Postanowiła przedstawić, jak rozcina zużytą zabawkę swojej córki.

„Moja córeczka uwielbiała tę zabawkę. Pomagała jej przy ząbkowaniu, bardzo często wkładała ją do buzi. Nie używa jej już od roku, więc rozetnijmy ją i sprawdźmy, co jest w środku” – mówi lekarka.

Widok był okropny… Wnętrze zabawki wypełnione było lepką substancją.

„Aż mnie dreszcze przeszły. Będę musiała wyrzucić te nożyczki. Spójrzcie, tam jest pleśń. To obrzydliwe. Moje dziecko trzymało tę zabawkę w ustach” – dodaje Dr Katie.

Woda, naskórek, włosy i brud dostają się do gumowych zabawek, na przykład tych używanych podczas kąpieli. Niestety, z powodu ich konstrukcji, nie jesteśmy w stanie wyczyścić ich dokładnie. W rezultacie w ich wnętrzu tworzą się idealne warunki do rozwoju pleśni.

@dr.katie.h

♬ original sound – Dr Katie

Pleśń w zabawkach dla dzieci

Wystawienie dzieci na kontakt z pleśnią może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie u alergików czy astmatyków. Ponadto pleśń wytwarza mykotoksyny, substancje o potencjalnie rakotwórczych właściwościach.

W związku z tym warto wybierać zabawki, które można łatwo rozebrać na części i dokładnie oczyścić. Wybierajmy dla naszych dzieci te wykonane z plastiku, z którego łatwiej usunąć wszelkie zanieczyszczenia i bakterie.