in ,

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce – Skutki ukąszenia są niebezpieczne!

Pogoda na początku października dopisuje, co zaskoczyło z pewnością wielu z nas. Jednak powodem zaskoczenia stała się też plaga biedronek pojawiających się na ścianach domów.

Potrafią one zagościć w pomieszczeniach na wszelkie możliwe sposoby. Wchodzą przez okna, drzwi, ale i szczeliny. Wydobywają z siebie specyficzną woń i powinniśmy być świadomi tego, że mogą też ugryźć. Nie są to przyjazne nam stworzenia. To biedronki azjatyckie…

Biedronki azjatyckieSą obecne szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. Lubią ciepłe dni. Mają charakterystyczne barwy: od czerwonej, przez kolory pośrednie aż po czarny.

Nasze biedronki mogą paść ich ofiarą. Skąd zatem pojawiły się w naszym kraju biedronki azjatyckie? Około 40 lat temu sprowadzono je z Azji za pośrednictwem Francuzów. Miały być pomocne, wręcz niezawodne w niszczeniu mszyc w szklarniach.

Czy trzeba z nimi walczyć?

Mogą być bardzo dokuczliwe, ponieważ wkradają się do domów nawet przez małe szparki. Przerażający jest fakt, że te biedronki mogą ugryźć. Jeśli jesteśmy alergikami, mogą wywołać u nas niepożądane reakcje – pokrzywkę, obrzęk, nasilić objawy astmy, a nawet spowodować trudności z oddychaniem. Ponadto, jeśli większa ilość tych insektów zaatakuje nasz dom, mogą one zniszczyć meble, a gdy będziemy próbowali je rozgnieść, pozostawią po sobie trwałe plamy i wypuszczą nieprzyjemny zapach, którego naprawdę trudno się pozbyć

Jak sobie z nimi poradzić, gdy zagoszczą w naszym domu?

Jeśli nie mamy z nimi większych problemów, tj. znaleźliśmy trzy lub pięć, wystarczy je złapać i wynieść na dwór. Jednak gdy występują w o wiele większej liczbie… skorzystajmy z odkurzacza.

Reakcje alergiczne

Pyrazyny – to zapach wydzielany przez biedronki azjatyckie. Ich woń to obrona przed drapieżnikami. Oprócz tego dochodzi u nich do produkowania toksycznych alkaloidów. Dlatego mogą wywołać u nas reakcje alergiczne.

Kiedy dojdzie do ugryzienia…

Nałóż zimny okład i skorzystaj z żelu przeciwświądowego. Jeśli dostrzegasz u siebie stan zapalny czy czerwoną skórę w miejscu ugryzienia, stosuj aerozol, krem czy żel zawierający steryd.

Podziel się tą ważną informacją ze swoimi znajomymi!

Fotografie:wikipedia