in

Tajemnicza dziurka na uchu dziecka? Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, czym ona grozi

Twoje dziecko ma dziwną dziurkę przy uchu? Zobacz co oznacza i jak bardzo potrafi być niebezpieczna.

Przetoka przeduszna

Jest to przetoka przeduszna i mimo iż przeważnie nie sprawia ona żadnych problemów, to tuż pod nią może zacząć tworzyć się torbiel. Tego nie można zbagatelizować, ponieważ utworzenie się go wiąże się z rozwojem w organizmie zakażenia bakteryjnego.

Jeśli nie dbasz o higienę, drobnoustroje mogą zacząć zbierać się w dziurze i pojawia się źródło infekcji. Leczenie polega na wszczęciu antybiotykoterapii, w niektórych przypadkach może być konieczna interwencja chirurga i usunięcie problematycznej torbieli razem z przetoką.

Na świecie mniej niż 1% populacji ma takie przetoki w krajach Zachodu, w Azji do 4%, a w Afryce nawet do 10%, w Polsce jest to tylko 1 procent.

Przyczyny powstania przetoki przedusznej

Dziura tworzy się już, kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy i jest wynikiem zaburzenia w połączeniu łuków skrzelowych.

Jeśli dziecko nie skarży się na ból uszu czy promieniujący od ucha ból głowy, to przetoka nie powinna być powodem do zmartwień. W innym przypadku, trzeba natychmiast udać się do lekarza, który sprawdzi, czy przyczyną niepokojących objawów jest przetoka.