in

To już pewne – Rząd wprowadza kolejne świadczenie dla rodzin, znamy szczegóły.

1 października 2021 roku doszło do uchwalenia pierwszych ustaw zapowiadanych w związku z Polskim Ładem. Pośród nich można było znaleźć kolejne ze świadczeń prorodzinnych, a mianowicie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ma on być zachętą do posiadania więcej niż jednego dziecka.

Świadczenie, które zatwierdził rząd, będą dostawać rodzice na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.

Nowe świadczenie prorodzinne

Pieniądze mają być wypłacane rodzicom od 2022 roku w systemie miesięcznych rat – po 500 zł przez 2 lata albo 1000 zł przez rok. Łącznie rodzina może liczyć na 12 tysięcy złotych w ramach tego świadczenia.

Świadczenie rodzina dostanie niezależnie od dochodów, a pieniądze te nie będą opodatkowane. Co więcej, przyznane ono zostanie także tym rodzicom, którzy już teraz mają więcej niż jedno małe dziecko – będzie im to przysługiwało od chwili wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 36. miesiąca życia.

Taka forma wsparcia ma zachęcić Polaków do powiększania rodziny, podobnie jak 500 plus oraz program „Dobry Start”. Jak jednak wynika z danych GUS-u, świadczenia te nie do końca spełniły swoje zadanie. W 2017 roku mieliśmy do czynienia z niewielkim wzrostem liczby urodzeń, ale w kolejnych latach liczba ta znów zaczęła spadać.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest jednak zdania, że świadczenia prorodzinne są jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, a problemy demograficzne obserwujemy jeszcze przez błędy poprzedniej władzy.

„Polska jest obecnie w tzw. pułapce demograficznej, która wynika z zaniedbań poprzedników. Wprowadzenie programu „500 plus” to był ostatni dzwonek, żeby wdrożyć skuteczne rozwiązania. Bez niego sytuacja demograficzna byłaby gorsza” – mówiła w sierpniu na antenie TVP Info Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Źródło: Radio Zet/TVP Info