Dzierganie na drutach, szydełkowanie, koronkarstwo i wiele innych podobnych rzemiosł jest popularne już od wieków. Podczas gdy w przeszłości dzierganie na drutach było wymagane do tworzenia ciepłych ubrań i koców, teraz jest po prostu rzemiosłem i rozrywką, która cieszy ludzi w każdym wieku. Zrobienie czegoś własnymi rękoma zawsze daje ogromną satysfakcję, ale dzierganie to coś więcej niż zrobienie sobie ładnego swetra lub puszystej pary skarpetek. Dzierganie na drutach niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia.
Dzierganie – korzyści dla zdrowia
Poza byciem cool, klasyczną umiejętnością i metodą ekspresji (czasami w niespodziewany sposób), dzierganie ma właściwie w pełni psychiczne, fizyczne i emocjonalne korzyści.
Jeśli o tym dobrze pomyślisz, to ma sens. Osoby, które dziergają na drutach wiedzą jak to dobrze zrelaksować się chociaż na chwilę po długim i męczącym dniu. To naprawdę uspokaja! Jeśli nie dziergasz, te zaskakujące fakty mogą spowodować, że się tego podejmiesz!
A jeśli już to robisz, z pewnością zostaniesz zainspirowany aby zacząć projekt, który planujesz od dłuższego czasu lub by wymyślić całkiem nowy! Sprawdź jakie korzyści płyną z uprawiania tego starożytnego rzemiosła.
Dzierganie i szydełkowanie mogą wydawać się reliktem przeszłości, ale zupełnie nim nie są. Dzierganie doświadczyło wzrostu popularności wśród ludzi w każdym wieku. Ale poza byciem użyteczną umiejętnością, co innego może przynieść?
Niższe tętno i ciśnienie
Jeśli dziergasz lub szydełkujesz, prawdopodobnie wiesz jak bardzo czujesz się zrelaksowany po udanej sesji. Ale relaks to coś więcej niż dobre samopoczucie. To samo zdrowie! Relaks obniża poziom hormonu stresu, kortyzolu, którego nadmiar jest szkodliwy dla serca i układu krążenia, a stres może powodować różne rodzaje problemów ze zdrowiem.
Utrzymanie zwinnych palców
Dzierganie i szydełkowanie wymaga wielu małych, delikatnych ruchów, często szybko wykonywanych. Powtarzanie tej czynności jest dobre dla utrzymania elastyczności Twoich palców oraz stałości i stonowania Twoich mięśni. To może się nie wydawać intuicyjne ale poruszanie palcami przy dzierganiu wspaniale wpływa na utrzymanie mobilności w przypadku artretyzmu.
Naturalnie, jak z każdą aktywnością, trzeba być delikatnym i nie przedobrzyć, a także upewnić się, że robi się częste przerwy na rozciąganie się.
Ulepsza zdolności matematyczne
Wierz lub nie ale możesz polepszyć swoje zdolności matematyczne bez ciągłych ćwiczeń arytmetycznych – lub przynajmniej tak to będzie wyglądało. Dzierganie i szydełkowanie polegają na liczeniu, mnożeniu, mierzeniu i odwzorowywaniu, a przecież to są tak naprawdę zdolności matematyczne. Kiedy dziergasz, robisz to w większości podświadomie. Ale skutek dla Twojego mózgu jest taki sam: lepsze zdolności matematyczne.
Uspokojenie niepokoju
Poza relaksem fizycznym, dzierganie również wycisza nas psychicznie. Dla wielu ludzi czynność ta jest jak medytacja i pozwala umysłowi na przerwę i skupienie, koi zmartwienia.
Wyostrza pamięć
Tak jak matematyka, dzierganie polega na zapamiętywaniu tego, co robisz – kiedy dziergasz, kiedy przekładasz oczko, który kolor paska będzie kolejny, i ile rzędów będzie w danym projekcie. Dzierganie sprawia, że Twój mózg aktywnie polega na swojej pamięci i im więcej tego robisz, tym lepsza staje się Twoja pamięć.
Pomaga poradzić sobie z bólem
Dzierganie wymaga skupienia, co oznacza, że musisz się skoncentrować na tej czynności, a nie na bólu. Ludzie z chronicznym bólem mogą odkryć, że dzierganie pozwala im myśleć o czymś innym niż dyskomfort i sprawia, że są mniej świadomi bólu przynajmniej przez chwilę. A to nie tylko ból fizyczny. Ludzie z depresją kliniczną i zaburzeniami jedzenia także twierdzą, że czują się lepiej po zajęciu się dzierganiem.
Ogranicza bezmyślne jedzenie
Jeśli Twoje ręce są zajęte, nie możesz sięgnąć po śmieciowe jedzenie! Ludzie, którzy dziergają wydają się mniej angażować w bezmyślne jedzenie, a zatem miewają lepszą dietę. Jeśli patrzysz na jedzenie bardziej uważnie, spróbuj zająć się dzierganiem gdy spędzasz wolny czas w domu lub oglądasz telewizję. Twoje ręce będą zajęte projektem a nie sięganiem po kolejne chipsy.
Utrzymuje Twój mózg zdrowym przez lata
Badania pokazują, że pośród starszych ludzi, ci którzy dziergają lub szydełkują mają mniejszą szansę na pogorszenie funkcji poznawczych związanych z wiekiem lub utratą pamięci. Pośród ludzi w wieku 70-89, badania wykazały, że osoby dziergające i szydełkujące miały najzdrowsze mózgi i pamięć. Sugeruje to, że takie rzemiosła pomagają mózgowi stworzyć i zachować ścieżki neuronowe utrzymujące umysł i pamięć w dobrej kondycji.
Daje poczucie celu
Tworzenie projektu daje Ci poczucie celu. Chcesz go osiągnąć, przybliżyć się do niego, co jest wspaniałym, inspirującym uczuciem. Nawet lepiej jest stworzyć własnoręcznie prezent dla przyjaciół lub rodziny czy stworzyć coś tak potrzebnego, jak szaliki i rękawiczki. Poczucie tworzenia czegoś dla drugiej osoby jest głęboko satysfakcjonujące.
Wzmacnia pewność siebie i samoocenę
Jeśli praca nad projektem jest satysfakcjonująca, skończenie go jest jeszcze lepsze. Jeśli coś skończyłaś, masz przed sobą namacalną rzecz, którą możesz potrzymać, popatrzeć na nią i powiedzieć: „Ja to zrobiłam!”. Dzierganie jest umiejętnością, której się uczysz i opanowujesz. Możesz zmienić kawałek przędzy w coś zdatnego do noszenia. To niesamowite! A Ty jesteś niesamowita, bo to zrobiłaś!
Przyjemne, jedyne w swoim rodzaju rzemiosło
Wraz z poczuciem spełnienia, zdobycia zdolności, posiadasz także fajne rzemiosło wraz z zakończeniem projektu! A najlepsze w tym jest to, że nie ma na świecie drugiej takiej samej rzeczy! Może skończysz z doskonale dopasowanym swetrem lub kocem, który wygląda świetnie w Twojej sypialni, a może z szalikiem w Twoim ulubionym kolorze. Czymkolwiek to będzie, jest Twoje i jedyne w swoim rodzaju!