in

ZUS nie wypłaci emerytur tej grupie seniorów. Lepiej się pilnować

Od marca tego roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące limitów dorabiania oraz waloryzacji. Dla wielu osób może to oznaczać wiele zmian i trudności. Warto jednak pamiętać, że przestrzeganie wyznaczonych ramek jest niezwykle ważne, ponieważ przekroczenie limitów może skutkować obniżeniem lub nawet zawieszeniem wypłaty emerytury przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O czym należy wiedzieć? Co ulegnie zmianie? Wyjaśniamy.

Ogromne zmiany dla emerytów

Osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale są na rencie lub wcześniejszej emeryturze, muszą szczególnie uważać na swoje zarobki. Od przekroczenia wyznaczonego limitu może zależeć wypłata świadczeń z ZUS. Co trzy miesiące limity ulegają zmianie, dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić informacje dotyczące tych regulacji.

Aktualne limity obowiązują do końca lutego. Jednak już teraz wiadomo, że od 1 marca zmienią się widełki, które określają, ile można dorobić do swojego świadczenia.

„Zarobki do 4 tys. 713 zł 50 gr brutto miesięcznie w marcu, kwietniu i w maju nie wpłyną na zmniejszenie wcześniejszej emerytury lub renty (limit za grudzień, styczeń i luty wynosi 4536,50 zł miesięcznie)” – dowiadujemy się dzięki „Faktowi”.

Od marca do maja osoby na emeryturze lub rencie nie powinny przekroczyć limitu 8753,60 zł brutto miesięcznie. W przeciwnym razie, ZUS może całkowicie wstrzymać wypłatę świadczeń.

„Ten limit jednak też idzie w górę o dość pokaźną kwotę. Próg za grudzień, styczeń i luty, po którego przekroczeniu ZUS wstrzymuje wypłaty emerytur i rent, to 8 tys. 424 zł 90 gr miesięcznie” – podkreśla „Fakt”.

Osoby, które osiągnęły wiek powszechny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mogą dorabiać do swojej emerytury bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że nie ma żadnych limitów zarobków i osoby te mogą pracować na pełny etat lub na część etatu, nie obawiając się, że zostaną pozbawione swojego świadczenia emerytalnego.

Istnieje jednak pewien wyjątek, o którym trzeba pamiętać.

„Jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum” – przekazuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, jak podaje „Fakt”.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło:fakt.pl