in

Znajomość języków kluczową kompetencją w epoce AI

Nie ma wątpliwości, że nadchodzących latach sztuczna inteligencja i automatyzacja zrewolucjonizują życie pracowników na całym świecie. Według raportu McKinsey Global Institute automatyzacja mogłaby zastąpić 15 % godzin pracy na świecie, wymieniając około 400 mln pracowników. Pod wieloma względami po prostu nie możemy konkurować z maszyną, więc co mamy zrobić by nie wypaść z rynku pracy?

Odpowiedź leży we wzmacnianiu kompetencji miękkich.

Z raportu  LinkedIn  jasno wynika, że kompetencje  „miękkie” i cechy „ludzkie” są coraz bardziej cenione w miejscu pracy.

Co zaliczamy do kompetencji miękkich?

  • Inteligencja emocjonalna:  słuchanie i rozumienie to podstawa w komunikacji nie tylko w życiu codziennym, ale też w pracy- umożliwia pozytywne rozmowy między firmami a ich klientami, partnerami i pracownikami.
  • Rozwiązywanie problemów: umiejętność trafnego identyfikowania pojawiających się problemów oraz wyzwań, a także znajdowania optymalnego rozwiązania w oparciu o dostępne środki i narzędzia.
  • Umiejętności analityczne: szczegółowe spojrzenie na sprawy z różnych punktów widzenia ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji w najbardziej efektywny sposób.
  • Kreatywność: oryginalne myślenie umożliwia firmom – i pracownikom – wyróżnianie się na tle konkurencji.
  • Elastyczność: firmy muszą działają szybko coraz częściej znajdują się w nieznanych im sytuacjach. Zdolność do szybkiego przystosowania się jest różnicą między sukcesem a porażką.

Co ma z tym wspólnego nauka języka obcego?

Nauka języka to magiczna kula wiedzy, jeśli chodzi o nabywanie umiejętności miękkich, zapewnia wszystkie z nich. Wzmacnia podstawowe zdolności poznawcze, w tym inteligencję i pamięć. Jednocześnie motywuje ludzi do kreatywności, elastyczności i wykorzystywania wyobraźni do rozwiązywania problemów.

Języki obce to także wciąż podstawowy wymóg w firmach.  Umiejętność posługiwania się językami obcymi to na wielu stanowiskach nie tylko atut, jeden z podstawowych wymogów. Świadczy o tym, że kandydat jest osobą, która lubi poszerzać horyzonty i zdobywać nową wiedzę. Badania Wharton and LECG Europe wykazały, że dobra znajomość chociażby jedynego języka obcego może podnieść nasz roczny dochód od 1,5% do 4%. Krótko mówiąc,  języki otwierają drzwi do nowych możliwości kariery, relacji, a nawet szansy na życie i pracę w innym kraju.

Czy rozwiązania AI zastąpią znajomość języka obcego wśród pracowników?

Zasadniczo nie, ale z pewnością będą ogromnym wsparciem dla użytkowników w sytuacjach, gdzie potrzebna jest szybka, automatyczna, co nie znaczy zindywidualizowana, forma zajęcia stanowiska w danej sprawie. Czynnik ludzki pozostanie nadal istotny, zwłaszcza w sferze niuansów językowych, typowych zwrotów, charakterystycznych wyrażeń czy idiomów, które są typowe i unikalne dla poszczególnych języków i kultur.

A czy pokolenie „Z”, które wchodzi na rynek pracy, zna języki obce?

Na pewno zna je w pewnym zakresie czy do pewnego stopnia, jako że dostęp do języków obcych jest powszechny i bardzo szeroki. Natomiast, czy jest to znajomość na wymaganym przez pracodawcę poziomie, w oczekiwanym stopniu poprawności i w zakresach niezbędnych do pracy na określonym stanowisku, tego można dowiedzieć się dopiero po przeprowadzeniu dodatkowej weryfikacji, ustnej lub pisemnej. Zakres kluczowych sprawności i funkcji językowych do wykonywania pracy różni się w zależności branży i stanowiska.

Jak zatem kształtuje się przyszłość nauki języków obcych w firmach?

Doskonale i wielowątkowo. Koordynator szkoleń ze szkoły językowej Skrivanek wskazuje, że

przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, Internetu, mediów społecznościowych, aplikacji na smartfony, muzyce, a także coraz lepszym materiałom dydaktycznym ma ogromną przyszłość. Wymóg znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym w wielu firmach to już norma, a zapotrzebowanie na posługiwanie się językiem obcym w obecnych czasach dla wielu firm, to nieoceniona możliwość rozwoju i pozyskiwania nowych rynków zbytu.

Nauka języka obcego to nie tylko umiejętność czy kompetencja, to także przygoda, która pozwala   kontakt z ludźmi i zapewnia wgląd w inną kulturę, a tego żadna maszyna nie jest w stanie odtworzyć, dlatego warto inwestować w rozwój kompetencji i uczyć się języków obcych.

W szkole językowej Skrivanek podchodzimy indywidualnie do każdego klienta, dopasowując do jego potrzeb formę zajęć (oferujemy zarówno kursy stacjonarne, jak i (online), liczbę uczestników (zajęcia mogą być grupowe lub indywidualne), czas, długość trwania kursu i zakres materiału. Mamy duże doświadczenie we współpracy z firmami.