fot. freepik.com
in

Te małe zmiany na twarzy mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne – Nie możesz ich zlekceważyć!

Zdrowie to wartość bezcenna, którą jednak doceniamy dopiero wtedy, gdy ją tracimy. Prawda jest taka, że musielibyśmy spędzać całe dnie w laboratoriach i gabinetach, żeby wykryć choroby we wczesnym stadium. A wtedy z pewnością nazwano, by nas hipochondrykami.

Znajomość własnego ciała może nam się naprawdę opłacać. Tylko ono może nam udzielić wczesnych wskazówek o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Na przykład niewielkie zmiany na twarzy mogą informować o poważnych problemach zdrowotnych.

1. Przerzedzanie brwi.

Jeśli zauważasz, że brwi stają się rzadsze, jest na nich mniej włosków i są one cieńsze i słabsze niż wcześniej, zastanów się czy towarzyszą temu dodatkowe objawy takie jak: chroniczne zmęczenie, ospałość, uczucie zimna, suchość skóry. Może to być symptom niedoczynności tarczycy. Przerzedzone brwi i inne objawy łącznie powinny skłonić się do wizyty u lekarza i wykonania badań.

2. Nadmierne owłosienie twarzy i trądzik

Połączenie tych dwóch objawów silnego owłosienia i ataku trądziku może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i szeregu związanych z nimi chorób (np. hirsutyzm, zespół policystycznych jajników)

3. Czerwone policzki

O ile rumieńce mogą być oznaką zdrowia, o tyle mocno czerwone, piekące policzki i podbródek mogą oznaczać, że cierpisz na toczeń. To autoimmunologiczna choroba, która może powodować ból stawów, stany zapalne wielu tkanek i narządów.

4. Cienie wokół oczu

Cienie pod oczami są dość powszechne, ale jeżeli nie są oznaką przemęczenia lub urody mogą oznaczać problemy. To nie są zwykłe cienie, a raczej fiołkowaty rumień wokół powiek, szczególnie górnych.

Zapalenie skórno-mięśniowe jest chorobą autoimmunologiczną, przewlekłą chorobą zapalną z zajęciem mięśni i skóry, a często odkrywa się tę dolegliwość po charakterystycznych cieniach wokół oczu.