fot. freepik.com
in

Zmiany na paznokciach u dziecka mogą sygnalizować poważną chorobę. O tym musi wiedzieć każdy rodzic.

Wciąż niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że objawy groźnych chorób u dziecka mogą objawiać się zmianą wyglądu paznokci. Jeśli zauważyłeś którąkolwiek z poniższych zmian na płytce swojej pociechy, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Dermatolodzy alarmują – rodzice powinni przyglądać się swoim dzieciom, bo ciało niejednokrotnie daje nam znać, że coś jest nie tak i pora udać się do specjalisty. Regularne oglądanie dłoni i stópek swojego dziecka jest bardzo ważne.

Zmiany na paznokciach u dziecka

fot. freepik.com

Zdrowe dziecko ma zawsze piękne, błyszczące i mocne paznokcie. Każda zmiana może świadczyć o postępującej chorobie, dlatego nie powinna być lekceważona. Rodzice muszą trzymać rękę na pulsie. O czym nie możemy zapominać?

Podłużne prążki

To pierwsza ze zmian, na które powinni zwrócić uwagę rodzice. Występują one u zdrowych dzieci, ale także u tych, które chorują na cukrzycę. Wizyta u lekarza z pewnością pozwoli wykluczyć najgorszy ze scenariuszy.

Szorstkość paznokci

To w wielu przypadkach kwestia genów, ale także objaw łuszczycy lub liszaja płaskiego, czyli przewlekłej, niezakaźnej i uciążliwej choroby skóry i błon śluzowych. Schorzenia te przyczyniają się także do zgrubienia płytki.

Kruchość paznokci

To przede wszystkim często spotykany objaw anemii, odwodnienia organizmu czy też niedoboru składników odżywczych. Rzadziej – wina kontaktu z substancjami chemicznymi, przykładowo z popularnymi środkami czystości.

Wrastanie paznokcia

Zlekceważyć nie można również wrastania paznokcia. Najczęściej jest to spowodowane noszeniem za ciasnego obuwia czy też nieprawidłowym obcinaniem paznokci.

Białe plamki

To bez wątpienia najczęściej spotykana zmiana. Dotyczy ona głównie niedoborów: wapnia, cynku, żelaza czy witamin A lub B6. Jeśli zauważymy je u dziecka, powinniśmy zabrać je na badania krwi. W najgorszych przypadkach białe plamki są objawem wewnątrzpłytkowej grzybicy lub bielactwa prążkowanego.

Szorstkość i wyblakły kolor paznokcia

To również problem, którego nie powinniśmy zlekceważyć. Może świadczyć o grzybicy dziecięcej.

Koniecznie podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: ABC Zdrowie