in

Oto co się dzieje w Twoim ciele, gdy pijesz ciepłą albo zimną wodę – Sam zdecyduj, którą wybierzesz

Lekarze zalecają picie 8 szklanek wody dziennie, aby poprawić zdrowie. Ale czy wiesz, że temperatura wody może wpływać na Ciebie na różne sposoby? Sprawdź następujące zalety i wady picia ciepłej i zimnej wody.

Picie zimnej wody – Plusy i minusy

Wiele osób woli zimną wodę. Zimna woda wydaje się być idealnym odświeżającym napojem, którego potrzebujesz po ćwiczeniach lub gdy męczy Cię pragnienie w upalny dzień.

Co oznacza picie zimnej wody dla Twojego ciała?

Zimna woda zapobiega udarowi cieplnemu

Niższa temperatura wody w porównaniu do temperatury ciała w przypadku przegrzania może szybko obniżyć temperaturę organizmu. Woda jednak nie powinna być lodowata.

Zimna woda może powodować osłabienie

Ciało jest zmuszone do wydzielania dodatkowej energii w celu ogrzania organizmu po wypiciu szklanki zimnej wody. To może sprawić, że poczujesz się wyczerpany lub ospały.

Zimna woda może powodować rozstrój żołądka

Zimna woda powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. Utrudnia to organizmowi prawidłowe trawienie pokarmu, prowadząc do rozstroju żołądka, a nawet zaparć. Jest to szczególnie ważne podczas jedzenia posiłku, pamiętaj, że zimna woda spowalnia proces trawienia.

Zimna woda może powodować spadek częstotliwości akcji serca

Zimna woda może obniżyć tętno w Twoim ciele. Wynika to ze stymulacji, jaką zimna woda wywiera na nerw błędny, ważną część układu nerwowego Twojego organizmu.

Zalety i wady picia ciepłej wody

Jakie są korzystne efekty uboczne picia ciepłej wody?

Ciepła woda może pomóc Ci schudnąć

Ciepła woda pobudza metabolizm. Ponadto ciepło wytwarzane przez ciepłą wodę w organizmie pomaga spalić kalorie, gdy organizm próbuje zrekompensować wzrost temperatury. Jednak pamiętaj, że wypicie szklanki ciepłej wody nie spowoduje znaczącego spadku masy ciała bez dodatkowych zmian w diecie i stylu życia.

Unikaj picia ciepłej wody po wysiłku, ponieważ zimna woda jest bardziej skuteczna w obniżaniu temperatury ciała.

Ciepła woda może pomóc w łagodzeniu skurczów mięśni i bólu

Ciepła woda pomaga złagodzić ból. Czyni to, przyspieszając swój obieg. Picie ciepłej wody może również pomóc rozluźnić mięśnie i jest użyteczne w leczeniu skurczów.

Ciepła woda może pomóc usunąć toksyny z Twojego ciała

A jeśli dodasz do niej plasterek cytryny. Witamina C wzmocni i przyspieszy detoksykację.

Ciepła woda może pomóc w poprawie ruchów jelit

Ciepła woda pomaga w trawieniu. Nie tylko zapewnia prawidłowe nawodnienie, ale również poprawia ruchy jelit skuteczniej niż zimna woda. Zwiększona cyrkulacja, którą wzmaga ciepła woda, zapewnia, że ​​komórki otrzymują potrzebne składniki odżywcze.

Ogólnie rzecz biorąc, picie dużej ilości wody każdego dnia może pomóc zachować zdrowie i nawodnienie. Tylko pamiętaj o zaletach i wadach picia ciepłej i zimnej wody i zależnie od okoliczności wybieraj właściwą.