in

Zaparcia – przyczyny, objawy, zapobieganie

Zaparcia diagnozuje się u osób, które zaobserwowały u siebie zmniejszoną częstotliwość wypróżnień – mniej, niż 3 na tydzień. Jakie są przyczyny zaparć, jak im zapobiegać i jak sobie pomóc w przypadku ich wystąpienia?

Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć?

Przyczyny zaparć mogą być różne – z jednej strony mogą one sygnalizować, że w naszej diecie brakuje składników, które pobudzają jelita do pracy, z drugiej zaś mogą być symptomem poważnej choroby. Jeśli zaparciom nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, to zwykle za ich pojawienie się odpowiada mała ilość błonnika w diecie. Ich przyczyną może być również siedzący tryb życia, który wpływa niekorzystnie na perystaltykę jelit. Zaparcia mogą świadczyć też o pewnych chorobach, na przykład o:

  • przewlekłym zapaleniu jelit,
  • nowotworze jelit,
  • uchyłkach jelita,
  • niedoczynności tarczycy,
  • cukrzycy.

Zwykle jednak wymienionym chorobom towarzyszą również inne objawy, takie jak ból brzucha czy gorsze samopoczucie.

Pierwsza pomoc przy zaparciach

Przewlekłe zaparcia zawsze wymagają przeprowadzenia diagnostyki lekarskiej oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niemniej jednak w przypadku incydentalnych zaparć, warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby poczuć ulgę niemal od razu. Po trzech dniach od ostatniego wypróżnienia należy oczyścić jelita, bowiem w przeciwnym razie może dojść do zatoru, a w konsekwencji nawet do martwicy. Dlatego też warto sięgnąć po czopki glicerynowe, które pomogą w wypróżnieniu. Polecanym produktem jest również abocamelilax w płynie, który stosuje się doodbytniczo. Naturalne składniki wspomagają szybkie oddanie zalegającego stolca.

Jak zapobiegać zaparciom?

Aby zapobiegać zaparciom, których przyczyną jest niezdrowy styl życia, należy przestrzegać właściwych nawyków żywieniowych oraz zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu. W naszej diecie nie może zabraknąć błonnika pokarmowego, który znajdziemy między innymi w:

  • świeżych warzywach i owocach,
  • pełnoziarnistych kaszach, makaronach, pieczywie,
  • roślinach strączkowych,
  • siemieniu lnianym.

Z menu należy za to wykluczyć produkty wysoko przetworzone, a także słodycze. Pamiętajmy o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Lekarze zalecają, aby wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Zaparciom pomaga również zapobiegać regularna aktywność fizyczna – powinniśmy się ruszać przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. Osoby starsze mogą uprawianie sportu zastąpić spacerem.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Gabinet lekarski powinniśmy odwiedzić zawsze wtedy, gdy zaparcia nabierają charakteru przewlekłego, nawet pomimo stosowania odpowiedniej diety. Jeśli dodatkowo pojawiają się inne objawy, które budzą nasz niepokój (mogą one różnić się w zależności od schorzenia, jakiego symptomem są zaparcia), nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Alarmujące jest również nieoddanie stolca pomimo zaaplikowania czopku lub wlewki doodbytniczej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną. Na początek trzeba odwiedzić lekarza rodzinnego, który wystawi odpowiednie skierowanie do gastrologa.