in

Praca siedząca – co robić, aby skutecznie zadbać o kręgosłup?

Praca siedząca sprawia, że w krótkim czasie zaczyna cierpieć całe nasze ciało. Układ mięśniowo-szkieletowy nie jest bowiem przystosowany do ciągłego siedzenia i utrzymywania przez długi czas jednej pozycji, która dodatkowo nie jest dla niego naturalną.

Nic zatem dziwnego, że głównie pracownicy biurowi zmagają się z dolegliwościami bólowymi, zmniejszonym napięciem mięśniowym, zniesieniem krzywizn kręgosłupa, dyskopatiami, a nawet większą podatnością na rozmaite urazy. Aby temu zapobiec, musimy zadbać o kręgosłup. W jaki sposób to zrobić?

Praca siedząca a regularne przerwy

Praca siedząca oznacza, że za biurkiem i komputerem spędzamy codziennie co najmniej kilka godzin. Zdarza się również, że jest to znacznie więcej godzin, a na tym kończy się nasza aktywność fizyczna. W krótkim czasie zaczynamy zatem odczuwać dolegliwości głównie ze strony kręgosłupa.

Aby poprawić swój stan, zadbać o kręgosłup i zmniejszyć odczuwane dolegliwości, powinniśmy robić regularne przerwy. Wystarczy zaledwie pięciominutowa przerwa co godzinę, aby zadbać o swoje ciało. W czasie tej przerwy jednak nie chodzi o to, aby scrollować media społecznościowe i dalej siedzieć za biurkiem. Należy wstać, przejść się, wykonać kilka prostych ćwiczeń. Możemy wyjść na zewnątrz budynku, aby pooddychać świeżym powietrzem. Zamiast windy w biurowcu wybierzmy schody. Rozruszamy się, ograniczymy ból, a do tego dotlenimy organizm i będzie nam łatwiej wrócić do pracy przy komputerze.

Masaże jako wspomożenie kręgosłupa

Postawmy na masaże. Mogą to być zabiegi w profesjonalnym gabinecie – doświadczonych masażystów możemy poszukać za pomocą wyszukiwarki https://gabinetymasazu.pl/. Wystarczy spróbować masażu klasycznego raz na jakiś czas, aby poczuć ulgę, rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie krwi i limfy, co także ma wpływ na pracę układu mięśniowo-szkieletowego.

Jeśli z jakiegoś powodu umawianie się na tego typu wizyty nie jest dla nas odpowiednim rozwiązaniem, postawmy na automasaż. W sieci znajdziemy mnóstwo poradników, w jaki sposób rozluźnić ciało i wymasować samodzielnie obolałe mięśnie. Do dyspozycji mamy także sporo akcesoriów, jak chociażby piłeczki, rollery czy specjalne maty.

Codzienny jadłospis ma znaczenie!

Przyjrzyjmy się również swojemu codziennemu jadłospisowi. To, co znajduje się na naszym talerzu, wpływa na pracę całego organizmu, na samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Poza tym mięśnie, stawy, więzadła, kości – wszystkie te struktury potrzebują odżywienia, witamin i minerałów, składników, które dostarczamy im głównie z pożywieniem.

Jeśli nasza dieta będzie uboga w wartościowe składniki, zabraknie w niej odpowiedniej ilości wody, która odpowiada za nawodnienie, nie unikniemy bólu, kontuzji, urazów, przeciążeń czy też nadwyrężania poszczególnych struktur.

Praca siedząca dla naszego kręgosłupa nie jest wskazana, ale przecież nie zawsze mamy możliwość czy chęć z niej rezygnować. I wcale nie musimy tego robić! Podejdźmy do tego racjonalnie i zadaniowo – róbmy przerwy, wykonujmy ćwiczenia, więcej się ruszajmy w wolnych chwilach i dbajmy o swój jadłospis, a nasze ciało nie będzie się nieustannie sprzeciwiać pracy siedzącej.