in

Yerba mate – co to jest i jak smakuje?

Yerba mate (ostrokrzew paragwajski) to napój, nad którego fenomenem zastanawia się wiele osób. Zdobywa ona coraz większe grono miłośników w naszym kraju, a wiele osób woli ją nawet od doskonale nam znanej herbaty i kawy. Skąd pochodzi i jak smakuje yerba mate? Co warto wiedzieć o tym pobudzającym napoju?

Yerba mate – pochodzenie i przygotowanie.

Yerba mate to nazwa naparów z suszonego ostrokrzewu paragwajskiego. To roślina naturalnie występująca na terenie niektórych krajów Ameryki Południowej. Jej właściwości zauważyli i docenili już setki lat temu rdzenni mieszkańcy tamtejszych terenów, a jako pionierów zwykle wskazuje się Indian z plemienia Guarani. Yerba mate zaparza się w specjalnych naczynkach. Mogą one przybierać różne formy, jednak obecnie najpopularniejsze są ceramiczne tykwy, czyli pękate naczynka z delikatnie zwężaną górną krawędzią. Do picia używa się specjalnej słomki wyposażonej w filtrujące sitko, które umożliwia komfortowe spożycie napoju bez fusów. Bombille najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub alpaki. Yerba mate to napój o właściwościach pobudzających, dlatego też często porównuje się ją do kawy.

Jaką yerba mate wybrać?

Yerba mate niejedno ma imię, dlatego każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie wariant. Smak i moc naparów zależą od kraju pochodzenia, sposoby plantacji i produkcji suszu różnią się bowiem w zależności od rejonu. Klasyczna yerba mate bez dodatków ma najczęściej dość intensywny, delikatnie roślinny smak. Jeśli do suszenia wykorzystywany jest dym, zwykle jest on dobrze wyczuwalny. Wiele marek produkuje także yerba mate z dodatkami ziołowymi lub owocowymi. Te najczęściej wybierane są przez osoby początkujące, ale docenią je również zaawansowani mateiści.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, zajrzyj na stronę sklepu internetowego yerba mate Poyerbani.pl. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji oraz najlepsze na rynku produkty. Spróbuj, a przekonasz się, że Ameryka Południowa jest bliżej, niż myślisz!