in

Jesienią leży ich tysiące na ulicach – Tak często je mijasz, nie wiedząc jaką kryją w sobie moc

Jesień choć bywa szara, chłodna i deszczowa ma jedną bezsprzeczną zaletę. Obdarza nas niezliczoną ilością owoców.

I to nie tylko tych z ogrodu i sadu. Prawdziwe skarby leżą w parkach i na ulicach. Już małym dzieciom pokazujemy jak fajnie można wykorzystać kasztany do zabawy, ale sami nie mamy pojęcia, że matka natura ukryła w nich o wiele więcej możliwości.

Kasztany – zastosowanie

Mycie zębów


Mają działanie wybielające (tak, wiemy że to zaskakujące!) i przeciwzapalne. Oczywiście trzeba je najpierw przetworzyć w wersję sproszkowaną, który dopiero pod taką postacią nadają się do czyszczenia zębów.

Dodatek do kąpieli

Pobudzają krążenie ciała. 1 łyżkę sproszkowanych kasztanów wsyp do garnka z wodą i pozostaw na noc. Następnego dnia zagotuj i wlej do wanny przez sitko.

Środek piorący


Kasztany działają na takiej samej zasadzie jak orzechy mydlane, które kupisz w sklepie ze zdrową żywnością.

Szampon


Ratunek dla Twoich włosów.

Maska


 
Zmieszaj 2 łyżki sproszkowanego kasztana z niewielką ilością wody. Powstałą maskę nanieś na skórę. Zostaw na 10 minut, po czym dokładnie spłucz letnią wodą.

Żel pod prysznic

 

 
Wymieszaj 3 łyżki sproszkowanego kasztana z 300 ml wody i 1 startym jabłkiem. Możesz dodać także siemię lniane – najlepiej 1-2 łyżki i 1 łyżeczkę mleczka kokosowego. Mieszankę przelej do szklanego słoika, zakręć i używaj jako żelu pod prysznic.

Gotowanie i pieczenie

 

 
Drobno zmielony proszek z kasztanów, pozbawiony wcześniej goryczki, stanowi mączkę, z które można zrobić wiele pysznych dań.

Ratunek przed mszycami

 

 
Rośliny spryskiwane wodą z rozpuszczonym proszkiem pozbędą się pasożytów w postaci mszyc. Wystarczy 10 łyżek wsypać do garnka i gotować przez 20 minut. Po ochłodzeniu przelać przez sito do butelki ze spryskiwaczem i zaaplikować na chore rośliny.

Masaże

 

 
Składniki kasztanowca mogą być również wykorzystywane jako cudowne maści do masażu. Szczególnie cenne właściwości przyniosą osobom cierpiącym na żylaki i pajączki.
 

 
Teraz kiedy już wiesz jaką kryją w sobie moc, warto przyjrzeć się im bliżej i zebrać w sezonie i odpowiednio je wykorzystać.