Choć rozmowa o „kupie” może być dla Ciebie niekomfortowa, to warto czasem poświęcić jej uwagę, ponieważ jest naturalnym procesem Twojego organizmu. Jako produkt uboczny przemiany materii może ujawnić wiele aspektów związanych ze stanem zdrowia i prawidłowości procesów fizjologicznych wewnątrz ciała. Innymi słowy, to co aktualnie dzieje się w organizmie widać także po stolcu. Zwracanie uwagi na jego kolor, kształt i konsystencje może dać nam cenne informacje na temat stanu zdrowia, a tym samym ostrzec przed poważną chorobą.
Skład stolca to około 75 % wody, reszta to błonnik, bakterie żywe i martwe, komórki i śluz. Prawidłowy wygląd i konsystencja to wydzielina jasna, gładka i miękka, jednolita i niepodzielona. Co jeśli taka nie jest?
Sprawdź o czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie odbiegającym od prawidłowego wyglądu zdrowego stolca.
Wygląd stolca – o czym świadczą zmiany?
Oddzielone twarde bryłki
Mogą świadczyć o ostrym zapaleniu jelita cienkiego. Są niewielkie i dość twarde, o średnicy od 1 do 2 centymetrów. Mogą wiązać się z przyjmowaniem antybiotyku i wywoływac krwawienie z odbytu.
W kształcie kiełbasy, miejscami cieńsza, a miejscami gruba
Ten stolec z trudem przechodzi przez odbyt wywołując ból i krwawienie. Średnica treści jelitowej wynosi od 3 do 5 centymetrów i jest typowa dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.
W kształcie kiełbasy, ale z pęknięciami na powierzchni
Typ podobny do poprzedniego. Główna różnica polega na tym, że jest przetwarzany szybciej.
Miękkie kawałki stolca o jednolitych krawędziach
Ten rodzaj stolca jest obecny u osób, które wydalają więcej niż raz dziennie po dużych posiłkach.
Puszyste kawałki z postrzępionymi krawędziami
Ten stolca ma miękką strukturę i może być potencjalną oznaką wysokiego ciśnienia krwi i stresu, który wywołuje częste parcie i oddawanie stolca.
Biegunka z elementami stałymi
Jest typowy dla osób, które cierpią na przewlekłe biegunki przeplatane zaparciami. Taki stan może być przyczyna wielu chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego.
Wodnista biegunka
Świadczy o zwalczaniu przez organizm infekcji. W przypadku przewlekłej biegunki jest oznaką stanu chorobowego i może wiązać się z silnym odwodnieniu i zapaleniem jelita. Nie bagatelizuj tego stolca, może świadczyć o poważnej chorobie!
Czarny lub jasny czerwony stolec
Jest oznaką krwawienia w obrębie jelita.
Bladożółty lub biały stolec
Może to być objaw zapalenia wątroby, marskości wątroby lub choroby trzustki.
Żółtawa kupa
Zwykle, gdy stolec jest żółty świadczy to o problemach z woreczkiem żółciowym.
Jak poprawić pracę jelit?
Oto kilka wskazówek, które wspierają pracę jelit, a tym samym zdrowie:
Nawodnienie organizmu
Pij 2 litry płynów dziennie. Nawodnienie wspiera pracę układu pokarmowego i ułatwia przejście stolca przez jelita
Probiotyki
Odpowiednia flora bakteryjna pomaga utrzymać prawidłową prace jelit!
Błonnik
Zadbaj, by Twoje pożywienie zawierało nierozpuszczalny błonnik, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej perstaltyki jelit oraz absorbuje wodę i zmiękcza stolec.