in

Wojsko może zabrać Twój samochód. Wysłano już pierwsze pisma do obywateli.

Sytuacja na Ukrainie bardzo niepokoi. Powodem do zmartwień staje się także to, że Wojsko Polskie zaczęło wszczynać postępowanie administracyjne wobec tych, którzy mają samochody typu SUV. Co to oznacza w praktyce?

Przypomnijmy, że wojsko ma prawo odebrać nam samochód, jeśli spełnia on konkretne wymagania. Pierwsze pisma z Komend Uzupełnień już pojawiły się na wschodzie Polski. Jak brzmi ich treść? Znamy szczegóły.

Niepokojące wieści

Ci, którzy mieszkają we wschodniej części kraju i mają samochód typu SUV (m.in. Dacia Duster, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson czy Kia Sportage) mogą spodziewać się pisma w związku z koniecznością jego czasowego oddania. Jak wynika z przepisów ustawy o powszechnym obowiązku obronnym, wojsko ma prawo przejąć i używać samochód cywila, jeśli wymaga tego sytuacja militarna.

Tak zaczyna się pismo, które trafia obecnie do mieszkańców wschodniej Polski:

„Zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Działając na podstawie art 61 § 1 i § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2021 r. poz 735 z późn. zm.) w związku z art. 208 i 210 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 372 z późn. zm.) zawiadamiam, że w dniu … na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w … zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia samochodu osobowego Dacia Duster o nr rej … będącego w posiadaniu … na rzecz … w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”

Jeśli dostaniesz takie pismo, powinieneś wiedzieć, że nie jest to równoznaczne z tym, że twój samochód zostanie zabrany. Oznacza to tylko, że może mieć miejsce taka sytuacja. Powinieneś otrzymać rekompensatę za każdy dzień użytkowania pojazdu. Poza tym musi on wrócić do właściciela w nienaruszonym stanie. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń, wojsko będzie musiało wypłacić odszkodowanie.

Taki krok jest równoznaczny z mobilizacją wojska w przypadku pojawienia się zagrożenia.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródła: popularne.pl, francuskie.pl