in

Wylewasz wodę po ogórkach kiszonych i konserwowych? To wielki błąd!

Każdy z nas uwielbia ogórki kiszone, są bardzo smaczne i zdrowe, jednak większość z nas po spożyciu wszystkich ogórków ze słoika, wyrzuca go wraz z sokiem ogórkowym – to wielki błąd!

Jak się okazuje, sok z ogórków kiszonych ma mnóstwo ukrytych korzyści, z których wszyscy powinniśmy korzystać! Mowa tutaj oczywiście o soku z ogórków kiszonych domowej roboty, nie tych ze sklepu z przeróżnymi konserwantami!

kiszoneogorkix
flickr/Sam Felder

Sok z kiszonych ogórków zawiera witaminy C, A, B2, B3, B6, B12, E, K oraz składniki mineralne takie jak fosfor, żelazo, wapń, potas, cynk, magnez. A dzięki tym wszystkim składnikom, zwiększymy odporność swojego organizmu, poprawimy pracę układu nerwowego i przemianę materii, wspomożemy przetwarzanie węglowodanów, białek i tłuszczów a także korzystnie wpłynie to na nasze włosy, skórę i paznokcie. Ale to nie wszystkie właściwości tej cudownej mikstury!

Woda z ogórków jest bogata w mnóstwo elektrolitów i może pomóc nam zarówno w odchudzaniu, jak i szybszym pozbywaniu się zbędnej wody z organizmu. Sprawdzi się także w bólach i skurczach mięśniowych. Warto też go trochę podgrzać i stosować, gdy jesteśmy przeziębieni i boli nas gardło. Co więcej, możesz załagodzić oparzenia słoneczne czy nawet objawy porannego kaca.
Woda może być wykorzystana także do marynowania innych warzyw np. cebuli, papryki czy czosnku. Obierz je i włóż do słoika z wodą po ogórkach, zakręć po czym wstaw na kilka dni do lodówki. Ich smak będzie rewelacyjny i znajdą zastosowanie nie tylko do kanapek, ale także do różnego typu sałatek.

Fotografia: commons.wikimedia.org