fot. freepik.com
in

Jedz imbir każdego dnia przez miesiąc. To zdziała cuda w Twoim organizmie!

Jeśli jesteś obeznany w tradycyjnej medycynie, zapewne znasz wartość imbiru jako rośliny leczniczej. Przez tysiące lat, na całym świecie, imbir był wykorzystany ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze.

Pomagał w problemach trawiennych, nudnościach i niwelowaniu bólu. Każda część tej rośliny jest użyteczna, ale najcenniejszą częścią jest korzeń. Może być spożywany świeży, sproszkowany, jako suszona przyprawa, w postaci soku lub oleju. Nie ma wątpliwości, że imbir jest integralną częścią zdrowej codziennej diety.
Jeśli do tej pory nie korzystałeś z imbiru lub nie masz bladego pojęcia o jego właściwościach, oto 8 powodów, dla których warto zacząć go stosować!

1. Problemy z trawieniem
Struktury fenolowe znajdujące się w imbirze, zarówno pobudzają proces trawienia, jak i zwiększają wydzielanie śliny i żółci, co pozwala wchłanianym przez nas pokarmom i płynom, poruszać się w przewodzie pokarmowym bardziej płynnie. Wzmacniają także absorpcję substancji odżywczych, zmniejszając stan zapalny i podrażnienie przewodu pokarmowego. Dodatkowo, zapobiegają zaparciom, niestrawnościom, wzdęciom i skurczom poprzez zwiększenie motoryki żołądka (opróżnianie żołądka). Tak naprawdę, wystarczy tylko 1,2 g imbiru przed posiłkiem, a niestrawności mogą zmniejszyć się nawet o 50%!

2. Nudności
Picie herbaty z imbiru lub nawet spożywanie surowego imbiru jest powszechnym i bezpiecznym domowym środkiem na nudności. Szczególnie sprawdza się podczas chemioterapii, ciąży czy też porannych mdłości. Przeprowadzono 12 badań, w których u 1,278 kobiet ciężarnych stwierdzono, że 1,1-1,5 g imbiru dziennie znacznie zmniejsza nudności.

3. Ból
Badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z University of Georgia wykazały, że spożywanie imbiru na codzień może zmniejszyć bóle mięśni nawet o 25%. Stwierdzono także, że może skutecznie złagodzić ból powodowany przez miesiączki.
4. Stany zapalne
Zapalenie kości i stawów jest powszechnym problemem zdrowotnym, który obejmuje zwyrodnienie stawów w naszym ciele, powodując ból stawów i sztywność. Z badań, które uczestniczyło około 250 osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe kolana potwierdziły, że ludzie, którzy spożywali ekstrakt imbiru odczuwali znacznie mniejszy ból i nie potrzebowali już tylu środków przeciwbólowych.
5. Choroby serca
Ostatnie badanie, w którym uczestniczyli chorzy na cukrzycę typu 2, wykazało, że tylko dwa gramy imbiru dziennie może obniżyć poziom cukru we krwi natychmiastowo i około 10% całkowitej redukcji po trzech miesiącach. Wysoki poziom glukozy we krwi jest jednym z głównych czynników wyzwalających choroby serca. Spożywanie imbiru może obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca nawet o 10%!
6. Poziom cholesterolu
W 45-dniowym badaniu, w którym wzięło udział 85 osób z wysokim poziomem cholesterolu, stwierdzono, że spożywanie 3 g sproszkowanego imbiru dziennie, spowodowało znaczne obniżenie poziomu cholesterolu. Naukowcy uważają, że imbir może pomóc w obniżaniu poziomu cholesterolu.
7. Właściwości antynowotworowe
Na substancji zawartej w imbirze znanej jako Gingerol, aktualnie przeprowadzane są badania pod kątem alternatywnego leczenia wielu rodzajów nowotworów. Do tej pory w jednym z tych badań stwierdzono, że 2 g ekstraktu imbirowego dziennie znacznie zmniejsza prozapalne cząsteczki sygnałowe w okrężnicy.
8. Funkcjonowanie mózgu
Stres oksydacyjny i przewlekły stan zapalny to dwa czynniki, które mogą przyspieszyć proces starzenia się i stają się główną siłą napędową choroby Alzheimera i innych zaburzeń funkcji poznawczych związanych z wiekiem. Niektóre badania sugerują, że przeciwutleniacze i czynne związki biologicznie zawarte w imbirze mogą hamować reakcje zapalne, które występują w mózgu. W badaniu z udziałem 60 kobiet w średnim wieku, wykazano że ekstrakt imbiru, może poprawić czas reakcji i pamięć, co sugeruje, że imbir wspomaga zdrowie mózgu na wiele sposobów.