in

Władimir Putin nakazał zawieszenie broni. Ukraina odpowiada.

Na czas prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia, Władimir Putin polecił Siergiejowi Szojgowi, rosyjskiemu ministrowi obrony, aby wprowadził zawieszenie broni na całym froncie wojny na Ukrainie.

Zawieszenie broni w Ukrainie?

Walki zostaną zatrzymane od piątku o godzinie 12, zawieszenie broni będzie obowiązywać do godziny 24.00 w sobotę 7 stycznia. Prezydent Rosji wezwał również stronę ukraińską do podjęcia tej samej decyzji. Wcześniej patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl również apelował o zawieszenie broni.

Odpowiedź Ukrainy

„Po pierwsze. Ukraina nie atakuje obcego terytorium i nie zabija cywilów. Tak jak Federacja Rosyjska. Ukraina niszczy na swoim terytorium tylko członków armii okupacyjnej” – napisał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Mychajło Podolak wskazał także, że aby zawieszenie broni mogło zostać wprowadzone, musi zostać spełniony pewien warunek.
„Federacja Rosyjska musi opuścić okupowane terytoria – tylko wtedy będzie miała 'tymczasowy rozejm’. Hipokryzję zachowajcie dla siebie”

Zdaniem doradcy ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Geraszczenko, decyzja Władimira Putina o zawieszeniu broni na Boże Narodzenie jest oznaką słabości rosyjskiego dyktatora i jego armii.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl