in

Zgłosił się na ochotnika i wysadził razem z mostem. Okrzyknięto go bohaterem.

Vitaliy Skakun to ukraiński żołnierz, o którym w momencie usłyszał cały świat. Okrzyknięto go bohaterem narodowym po tym, jak oddał życie za swoją ojczyznę.

Sam zgłosił się do wykonania zadania, które z pewnością przerosłoby większość osób. To, co zrobił, wywołuje łzy w oczach.

Ochotnik, który poświęcił własne życie

Misja, którą zobowiązał się wykonać bohater miała miejsce na moście położonym w mieście na południu Ukrainy, w obwodzie chersońskim, a mianowicie w Henicześk. Rosjanie chcieli wykorzystać ten most do przemieszczenia się na drugą stronę. Sztab Generalny podkreśla, że to jedno z najcięższych miejsc na Ukrainie.

Aby powstrzymać rosyjskie wojska, konieczne było wysadzenie mostu. Misja ta została wykonana przez ochotnika inżyniera Vitaliy’ego Volodymyrovycha Skakuna. Mężczyzna nie zdawał sobie sprawy z tego, że będzie to tak skomplikowane. Okazało się, że na moście są miny.

Koledzy żołnierza opowiedzieli, jak wyglądały jego ostatnie chwile życia:

„[…]skontaktował się z nim i powiedział, że wysadza most. Natychmiast usłyszeli wybuch. Nasz brat zmarł. Jego bohaterski czyn znacznie spowolnił natarcie wroga, co pozwoliło jednostce na przemieszczenie i zorganizowanie obrony” – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

Nie ma wątpliwości co do tego, że ten bohater zasługuje na nagrodę państwową. Wystąpiono już o to do naczelnego dowództwa.

Źródło: facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine