in

Narodowy Spis Powszechny: Uwaga na oszustów! – jak nie dać się nabrać?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. Każdy Polak ma obowiązek wziąć w nim udział. Oszuści stwierdzili, że to wspaniały sposób, aby wyłudzić dane nieuważnych osób. Jak się uchronić przed niebezpieczeństwem? O tym trzeba wiedzieć!

Od jakiegoś czasu słyszy się o tym, że oszuści dzwonią do Polaków, podając się za rachmistrzów. Niektórzy zdążyli się na to nabrać. Konsekwencje mogą być opłakane, lepiej być ostrożnym.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Narody Spis Powszechny organizowany przez Główny Urząd Statystyczny jest obowiązkiem każdego Polaka, zamieszkującego nasz kraj na stałe lub tymczasowo. Jeśli nie wypełnimy tego obowiązku przez skorzystanie z internetowego formularza, zadzwoni do nas rachmistrz – i to tutaj właśnie powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Najlepszym sposobem na to, by nie dać się nabrać, jest po prostu wypełnienie formularza przez Internet. Wtedy będziemy mieć pewność, że rachmistrz na pewno nie będzie do nas dzwonić.

Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie tego zrobić w taki sposób, trzeba zweryfikować osobę, która zgłosiła się do nas telefonicznie.

„Każdy uczestnik spisu może sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Możemy je sprawdzić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99″ – tłumaczy ekspert.

„Warto to zrobić, zanim odpowiemy na pytania. Dlatego, gdy otrzymamy telefon, weźmy potrzebne do weryfikacji dane od naszego rozmówcy i umówmy się z nim na inny termin. Wcześniej sprawdźmy, czy rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Możemy również sami zadzwonić na infolinię i umówić się na konkretny dzień na rozmowę” – dodaje.

Warto podkreślić, że rachmistrz z uwagi na sytuację epidemiologiczną skontaktuje się z nami tylko telefonicznie. Nie ma opcji, aby zapukał do naszych drzwi, dlatego jeśli ktoś przyjdzie do nas, podając się za rachmistrza, na pewno jest oszustem.

Rachmistrzowie nie wysyłają także maili i sms-ów!

„Dlatego zwłaszcza w obecnej fazie pandemii zwróćmy uwagę na to, że rachmistrz spisowy będzie się z nami kontaktował wyłącznie telefonicznie. Dlatego wszystkie SMS-y lub e-maile zachęcające do kliknięcia w link, lub wykonania połączenia powinniśmy potraktować jako próbę oszustwa” – ostrzega ekspert.

Wszelkie oficjalne informacje znajdziemy na stronie Narodowego Spisu Powszechnego.

„Śledźmy na bieżąco informacje na stronie spisu, żeby wiedzieć, kiedy przywrócone zostaną spotkania bezpośrednie. W przypadku wątpliwości zawsze możemy również zadzwonić na infolinię” – radzi Bartłomiej Drozd.

Źródło: TVN, Interia, ChronPESEL.pl