Jeszcze kilka lat temu zabieg usunięcia migdałków, był całkiem popularny. Nikt nie uważał, że może to wpłynąć na zdrowie w dorosłym życiu, więc miliony dzieci zostały poddane zabiegowi. Czy Ty też należysz do tej grupy?
Dlaczego usuwa się migdałki?
Migdałki składają się z tkanki limfatycznej, które w dzieciństwie narażone są na przewlekłe zapalenia. Migdałki są narażone na atak patogenów, które rozwijają się w drogach oddechowych.
Lekarze często taką infekcję leczyli poprzez usunięcie migdałków. Dzięki temu ból gardła i infekcja mijały od razu.
Nie sądzono jednak, że usunięcie migdałków w wieku dziecięcym może mieć jakikolwiek wpływ na dalsze życie.
Nowe spojrzenie na migdałki
JAMA Otolaryngolody opublikowała już jakiś czas temu badania, które pokazują, że lekarze popełnili błąd. Okazało się, że przez brak migdałków możemy być narażeni w przyszłości na wiele innych chorób.
Doktor Seana Byars z Uniwerystetu w Melbourne wraz ze swoim zespołem sprawdzili dokumentację medyczną ponad miliona duńskich pacjentów, które obejmowały dane osób do 30 roku życia.
Powikłania po usunięciu migdałków
Skupiono się na ludziach, którym usunięto migdałki przed 9 rokiem życia i porównano je z pacjentami w tym samym wieku, które nie przeszły zabiegu. Okazało się, że osoby po wykonaniu zabiegu, trzy razy częściej zapadają na alergie i są bardziej podatne na zakaźne choroby dróg oddechowych.
Dodatkowo, tonsillektomia wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na astmę, grypę i zapalenie płuc. Jakby tego było mało, okazało się, że ma też związek z powracającym zapaleniem spojówek i przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc.
Nie warto poddawać dziecka zabiegowi usunięcia migdałków
Okazało się, że usunięcie migdałków, które ma na celu złagodzenie zapalenia, prowadzi w późniejszym wieku do częstszych zachorowań na podobne infekcje. I chociaż doraźnie pomożemy dziecku, później może zmagać się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na infekcje dróg oddechowych.
Doktor Byars apeluje, by nie usuwać migdałków u dzieci, jeśli nie jest to konieczne i pozwolić prawidłowo rozwijać się ich układowi odpornościowemu:
Biorąc pod uwagę, że migdałki są częścią układu limfatycznego i odgrywają kluczową rolę zarówno w normalnym rozwoju układu immunologicznego, jak i w badaniach przesiewowych patogenu w dzieciństwie i we wczesnym okresie życia, nie jest zaskakujące, że ich usunięcie może upośledzić wykrywanie patogenu i zwiększa ryzyko późniejszych chorób układu oddechowego i chorób zakaźnych.