in

Umierający słyszą, co się do nich mówi? Przeprowadzono badania – wyniki nie pozostawiają złudzeń.

Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver zdecydowali się przeprowadzić badania, które miały ich doprowadzić do odpowiedzi na nurtujące wielu ludzi pytanie: czy umierający słyszą, co się do nich mówi? Wyniki badań zdziwiły nawet samych badaczy.

Aby można było przeprowadzić badanie, potrzebne było 64 specjalnych czapek z elektrodami. Urządzenie miało za zadanie mierzyć fale mózgowe, kiedy uczestnicy badania słuchali różnych dźwięków. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

W badaniu brało udział ośmiu pacjentów hospicjów oraz 17 zdrowych wolontariuszy. Testy przeprowadzono w latach 2013-2017. Uczestnicy mieli na sobie czapki z elektrodami, które mierzyły fale mózgowe podczas gdy słuchali oni rozmaitych dźwięków.

Kiedy następowała zmiana dźwięku, osoba z grupy kontrolnej (czyli zdrowy wolontariusz) naciskał przycisk, a pacjenci liczyli, ile razy miała miejsce zmiana.

Okazało się, że aktywność mózgu pacjentów z hospicjum i zdrowych wolontariuszy była bardzo podobna.

„To zachęcający znak, że przynajmniej mózg reaguje i przetwarza w pewnym stopniu informacje słuchowe, które otrzymuje” – mówiła Blundon kanadyjskiemu nadawcy CBC.

Nie ma jednak żadnej pewności, czy umierający człowiek rozumie wypowiadane słowa i czy wie, kto do nich je wypowiada. Naukowcy są jednak pewni, że umierający ludzie słyszą, co do nich się mówi. Według Elizabeth Blundon, która kierowała projektem, uznała, że słuch może być ostatnim zmysłem, który tracimy.

Podziel się tymi ciekawymi informacjami ze swoimi bliskimi!

Źródło: CBC