in

Terapia dla par – na czym polega?

W hollywoodzkich filmach związek dwojga zakochanych ludzi to droga usłana różami. W prawdziwym życiu wygląda to zgoła inaczej. Gdy dwoje ludzi o różnych charakterach, poglądach i życiowych doświadczeniach połączy romantyczna relacja, na ich wspólnej drodze mogą się pojawić nieoczekiwane zakręty: kłótnie, przemoc, zdrady itp. Nawet ludzie, którzy się kochają, potrafią się wzajemnie krzywdzić, przy czym często robią to nieświadomie lub w następstwie nieuświadamianych problemów.

Terapia małżeńska – zwana także terapią par, ponieważ mogą z niej skorzystać również osoby pozostające w nieformalnych związkach – to remedium na takie właśnie problemy. Pamiętajmy, że nie każdy związek, w którym pojawiają się konflikty, jest z góry skazany na porażkę. Czasami miłość wymaga po prostu więcej pielęgnacji.

Jak wygląda terapia par?

Terapia par z psyche-balans.pl polega na regularnych, 80-minutowych spotkaniach z psychoterapeutą, w trakcie których każdy z partnerów ma szansę otworzyć się i zwierzyć ze swoich trosk, nie będąc jednocześnie ocenianym, krytykowanym i obarczanym winą. Bardzo ważna jest przy tym szczerość – to klucz do efektywnego leczenia psychoterapeutycznego. Rolą terapeuty w tym wszystkim jest stworzenie przyjaznej atmosfery zachęcającej do otwartości i ułatwienie komunikacji pomiędzy partnerami, a także odnalezienie przyczyn pojawiających się w ich związku problemów i wskazanie najlepszych sposobów na ich rozwiązanie. Ponieważ terapeuta jest osobą z zewnętrz, całkowicie neutralną i bezstronną, para może liczyć na to, że spojrzy na ich związek w sposób obiektywny i zobaczy to, czego oni sami nie dostrzegają.

Kiedy warto zdecydować się na terapię dla par?

Terapia par to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy mimo usilnych prób samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem niszczącym nasz związek. Terapeuta może nam pomóc, gdy w grę wchodzi poważny kryzys taki jak zdrada lub przemoc, ale jego pomoc przyda się też wtedy, gdy jeden z partnerów cierpi na ciężką chorobę, ma kłopoty natury seksualnej lub walczy z uzależnieniem, a drugi nie wie jak okazać wsparcie w trudnych chwilach. Wspólna terapia pozwoli uporać się z takimi problemami i wzmocnić romantyczną relację.