in

Masz tajemnicze siniaki na ciele? Możesz chorować na jedną z tych chorób.

Czasami na ciele pojawiają się siniaki, których przyczyna nie jest całkowicie jasna.

Tajemnicze siniaki mogą być niepokojące.

Zazwyczaj zapominamy o delikatnych obrażeniach, które mogłyby spowodować takie siniaki, ale w rzadkich przypadkach mogą być one objawami czegoś poważniejszego niż chwila niezręczności.

Niedobór witaminy

Jak wiesz, niektóre witaminy są odpowiedzialne za tworzenie krwi, krzepnięcie i gojenie ran. B12 bierze udział w tworzeniu DNA czerwonych krwinek. Jego brak prowadzi do lekkich siniaków. Niedobór witaminy K prowadzi do podobnego efektu, podobnie jak w przypadku witaminy C, bierze ona udział w syntezie kolagenu. Z powodu niedoborów, naczynia krwionośne słabną, co powoduje zasinienie.

Aby uniknąć siniaków, musisz jeść produkty bogate w białko.

Starzenie się

Starzenie się jest również jedną z przyczyn plam na skórze i nic na to nie można poradzić. Naczynia krwionośne znajdujące się w głównej warstwie skóry stają się słabe w pewnym wieku. W rezultacie pojawiają się siniaki.

Niestety nie można zapobiec temu procesowi, ale odpowiednie odżywianie i właściwa pielęgnacja skóry pomagają utrzymać normalny stan skóry.

Choroba VON WILLEBRANDA

Jest to stosunkowo częste schorzenie, które charakteryzuje się pojawieniem się siniaków i innych problemów z krwią, takich jak nadmierne krwawienie podczas operacji lub w okresie menstruacyjnym. Wynika to z niedoboru białka we krwi znanego jako czynnik von Willebranda, który zwykle działa jako ważny składnik krzepnięcia.

Aktywność fizyczna

Aby być zdrowym, musisz regularnie ćwiczyć. Ale w przypadku ogromnego wysiłku i stresu naczynia krwionośne pękają, a następnie pojawiają się siniaki.
 
Jeśli siniaki nie są duże, bolesne i szybko się goją, nie ma powodu do niepokoju.

Cukrzyca

W przypadku cukrzycy obserwuje się pewne zmiany w krążeniu krwi. Jeśli jesteś zbyt często spragniony, ciągle zmęczony, masz niewyraźne widzenie i pojawiają się siniaki, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Małopłytkowość

Jest to zaburzenie krzepnięcia, które powoduje niską liczbę płytek krwi. Płytki krwi są odpowiedzialne za zebranie się i utworzenie zatyczki, gdy naczynie krwionośne zostało uszkodzone. Ich brak zwiększa ryzyko powstawania siniakó. Często pojawia się jako efekt uboczny innego stanu, takiego jak ciąża, zaburzenie odporności, a nawet białaczka.
 

Hemofilia

Jest to dziedziczne zaburzenie krwawienia w którym niektóre czynniki krzepnięcia są nieobecne, występują w małych ilościach lub nie działają prawidłowo (czynnik VIII w przypadku hemofilii A i czynnik IX w przypadku hemofilii B -), co powoduje, że pacjenci krwawią dłużej niż zwykle, gdy doznają obrażeń lub dostają poważnych spontanicznych krwotoków, które zagrażają ich życiu. Objawami tego stanu są: nadmierne krwawienie i łatwe zasinienie.

Źródło: muyinteresante.com.mx