in

Policja będzie mogła wejść do domu w sylwestra i sprawdzić liczbę gości? Ekspert wyjaśnia

Czy policjanci będą mieli prawo do tego, żeby wejść do naszego domu w Sylwestra i policzyć liczbę gości? Z pewnością wielu Polaków zadaje sobie to pytanie.

„Ogólnospołeczna kwarantanna, czyli powszechny lockdown sprowadzający się do zakazu wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli nie ma podstawy prawnej w aktualnie obowiązującej ustawie” — twierdzi karnista dr Mikołaj Małecki, autor bloga dogmatykarnisty.pl.

Sylwester 2020 bez wątpienia będzie zupełnie inny niż do tej pory. Oprócz kwarantanny narodowej pojawi się w noc sylwestrową między godziną 19 a 6 rano „godzina policyjna”.

Czy policja może wejść do domu i sprawdzić liczbę gości?

Wielu ekspertów jest zdania, że policja nie ma takiego prawa. Poza tym nie ma też prawa zatrzymać nas w czasie „godziny policyjnej”. Takie działania miałyby rację bytu, gdyby w Polsce wprowadzono stan nadzwyczajny. Tak się jednak nie dzieje.

„Nie sądzę, żeby przebywanie w domu w sylwestra czy w czasie świąt było dla policji sprawą niecierpiącą zwłoki. Ale nikomu nie mogę też dać gwarancji, że nie znajdzie się jakiś nadgorliwy policjant i nie przyjdzie sprawdzić, czy wszyscy w domu są bliską rodziną” — mówi w TOK FM dr Piotr Kładoczny, karnista i ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jego zdaniem Polacy nie powinni przyjmować mandatów od policjantów.

„Powinni liczyć na to, że wygrają w sądzie. Sędziowie również znają system prawa polskiego i wiedzą, że nie wolno wprowadzać tego rodzaju ograniczeń rozporządzeniem” — dodaje.

Ogłoszone podczas czwartkowej konferencji prasowej obostrzenia wywołały prawdziwą burzę wśród Polaków. Wielu prawników wypowiedziało się na temat tego, czy powinniśmy obawiać się kar.

„Ogólnospołeczna kwarantanna, czyli powszechny lockdown sprowadzający się do zakazu wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli nie ma podstawy prawnej w aktualnie obowiązującej ustawie. Rządzący nie mają więc kompetencji, by nałożyć go na obywateli w drodze rozporządzenia” — pisze dr Mikołaj Małecki na swoim blogu dogmatykarnisty.pl.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: tokfm.pl, dogmatkarnisty.pl