fot. freepik
in

Spanie na lewym boku niesie ze sobą wiele korzyści. Zobacz dlaczego!

Sen jest jednym z najważniejszych elementów dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ale czy wiesz, że sposób w jaki śpisz ma również znaczący wpływ na Twoje zdrowie? Pozycja snu może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, zachować młody wygląd skóry i poprawić trawienie. Według ostatnich badań opublikowanych przez Journal of Clinical Gastroenterology, okazało się, że nasza pozycja może wpływać pozytywnie, jak i negatywnie na nasze zdrowie.

Na szczęście eksperci twierdzą, że jest jedna pozycja snu, która ma bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jeśli obecnie nie śpisz na lewym boku, zobacz 6 niesamowitych korzyści spania właśnie w tej pozycji, które zostały udowodnione naukowo.

Spanie na lewym boku – korzyści

1. Układ limfatyczny.

Według medycyny holistycznej, lewa strona ciała jest dominującą stroną układu limfatycznego. Spanie na tej części daje naszemu organizmowi masę czasu, aby przefiltrował wszelkie toksyny i płyn limfatyczny za pośrednictwem przewodu piersiowego i węzłów chłonnych. Spanie na prawej stronie może osłabić system limfatyczny. A z biegiem czasu, pozwolić toksynom zgromadzić się w organizmie i zwiększyć ryzyko chorób śmiertelnych.

2. Układ trawienny.

Spanie na lewym boku pozwala naszemu organizmowi, na łatwiejsze przemieszczenie się przetrawionego pokarmu z jelita grubego do okrężnicy. Po obudzeniu się rano zwiększamy tym szansę na wypróżnienie. To po prostu kwestia grawitacji. Ale to nie wszystko. Śpiąc na lewej stronie, żołądek i trzustka swobodnie zwisa, co wspomaga rozwój enzymów i innych procesów trawiennych.

3. Serce

Lekarze od dawna zalecają ciężarnym kobietom spanie na lewej stronie w celu poprawy krążenia serca. Nawet jeśli nie jesteś w ciąży lub jesteś mężczyzną, spanie na lewym boku może trochę odciążyć Twoje serce, odpowiednia grawitacja poprawia krążenie krwi i drenaż limfatyczny w kierunku aorty.

4. Idealna pozycja dla ciężarnych kobiet.

Spanie na lewej stronie nie tylko poprawia krążenie kobiet w ciąży ale może również przyczynić się do złagodzenia presji na obolałych plecach, zwiększyć przepływ krwi do macicy, nerek, jak i dla płodu. Podtrzymuje też macicę przed uciskaniem na wątrobę. Z tego powodu, lekarze często zalecają kobietom w ciąży, spanie w tej pozycji najdłużej jak się tylko da.

5. Zgaga

Według badań opublikowanych w The Journal of Clinical Gastroenterology, spanie na lewym boku może także złagodzić objawy refluksu. Ponieważ nasz żołądek znajduje się po lewej stronie. Leżąc na prawym boku możemy nasilić te objawy. Efekty są natychmiastowe; jeśli masz problemy ze zgagą po posiłku, spróbuj położyć się na lewym boku przez co najmniej 10 minut.

6. Bóle pleców

Ludzie, którzy cierpią na przewlekłe bóle pleców powinni koniecznie spać na lewym boku. A to dlatego, że spanie w tej pozycji może złagodzić presję na kręgosłup.

Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby z chorobami serca, bezdechem sennym, jaskrą czy zespołem cieśni nadgarstka, mogą nie odczuć żadnych korzyści ze spania na lewym boku.