in

Norwegia: 23 seniorów zmarło tuż po przyjęciu szczepionki. Badane są przyczyny śmierci.

Szokujące informacje obiegły media. 23 starszych pacjentów zmarło po tym, jak przyjęli swoją dawkę szczepionki firmy Pfizer. Państwowa agencja medyczna bada obecnie przyczyny śmierci.

Póki co aż 13 osób mogło umrzeć w wyniku reakcji niepożądanych po przyjęciu szczepionki. Wykazała to sekcja zwłok. W Norwegii zaszczepiono do tej pory 25 tys. starszych osób.

“Opinie lekarskie sugerują, że powszechnie notowane reakcje niepożądane na szczepionki mRNA, takie jak gorączka i nudności, mogły przyczynić się do śmiertelnych przypadków wśród niektórych spośród osłabionych pacjentów” – poinformował lekarz główny norweskiej agencji Sigurd Hortemo.

Cały czas trwają badania nad poszczególnymi przypadkami. Władze medyczne w Norwegii już poprawiły zalecenia dotyczące przyjmowania szczepionek, prosząc o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku tych, którzy są przewlekle chorzy i mają obniżoną odporność.

“W przypadku osób, których oczekiwana długość pozostałego życia jest krótka, korzyści płynące z zaszczepienia mogą być marginalne lub pomijalne” – podkreśla Instytut Zdrowia Publicznego Norwegii.

Jak poinformowała agencja, testy, które były przeprowadzane przez Pfizer/BioNTec przed wprowadzeniem szczepionki na rynek, nie uwzględniały dużej liczby osób po 85. roku życia. Zaznacza się również, że w Norwegii trwa akcja na ogromną skalę szczepienia starszych i często schorowanych pensjonariuszy domów opieki, w których średnio na tydzień umiera ok. 400 osób.

Jak cytuje Bloomberg, według Pfizera “liczba przypadków nie jest alarmująca, jest zgodna z założeniami”. Firma podkreśliła również, że dostawy szczepionek do Unii Europejskiej, w tym do Polski, będą zmniejszone. Ma to na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych i uzupełnienie wszelkich braków do końca kwartału.

Źródło: rmf24.pl