CiekawostkiZdrowie

Co jest zdrowsze: siedzenie czy stanie? Youtuber sprawdził to na własnej skórze

W dobie pracy biurowej, długich godzin przed komputerem i siedzenia na kanapie coraz więcej osób zastanawia się: czy stanie przez cały dzień jest zdrowsze niż tradycyjne siedzenie? Jeden z popularnych youtuberów postanowił to sprawdzić na własnej skórze. Wyniki tego eksperymentu zaskoczyły nawet jego samego!

Siedzący tryb życia – czy rzeczywiście jest aż tak szkodliwy?

Większość z nas spędza znaczną część dnia na siedząco – w pracy, w samochodzie, podczas odpoczynku w domu czy nawet w czasie rozrywki. Lekarze i eksperci od lat alarmują, że siedzący tryb życia negatywnie wpływa na zdrowie, prowadząc m.in. do bólów kręgosłupa, problemów z krążeniem, a nawet nadwagi. Nic dziwnego, że coraz więcej osób rozważa pracę na stojąco lub korzysta z biurek z regulowaną wysokością.

Youtuber przez tydzień nie siadał ani razu. Jak wyglądał eksperyment?

Znany twórca internetowy, Lucas B, znany jako „pigmie”, postanowił rzucić sobie nietypowe wyzwanie – przez 7 dni ani razu nie usiąść. Jedyną chwilą wytchnienia było dla niego spanie w łóżku – całą resztę doby spędzał na stojąco. Początkowo eksperyment wydawał się łatwy. Lucas pracował przy biurku do pracy stojącej, jadł, wykonywał ćwiczenia i obowiązki domowe na stojąco. Co pewien czas musiał się jednak oprzeć o ścianę lub mebel, by dać odpocząć zmęczonym nogom.

Pierwsze objawy zmęczenia i negatywne skutki stania

Już po trzech dniach youtuber zauważył poważne problemy. Zaczęła pojawiać się ciągła potrzeba rozciągania się, która była tak silna, że zakłócała jego sen. Ból nóg stawał się coraz trudniejszy do zniesienia. Ostatecznie Lucas zakończył eksperyment po pięciu dniach – jego ciało nie było w stanie dłużej wytrzymać takiego obciążenia.

Lucas udokumentował efekty eksperymentu na zdjęciach „przed” i „po”. Na drugim zdjęciu widać wyraźnie zaokrąglone plecy i zwiększoną kifozę – czyli nadmierne wygięcie górnej części kręgosłupa. Pojawiły się też oznaki pochylonej miednicy, a ścięgna podkolanowe były nienaturalnie napięte, co negatywnie wpływało na postawę.

Największy dyskomfort Lucas odczuwał w biodrach i kolanach, gdzie pojawił się tępy ból stawów. Co ciekawe, w trakcie eksperymentu przytył około pół kilograma – sam przyznał, że jadł więcej, by odwrócić uwagę od zmęczenia.

Czy są jakieś korzyści ze stania?

Mimo wielu trudności, Lucas zauważył też pozytywne strony wyzwania. Podczas pracy na stojąco czuł się bardziej produktywny i miał lepsze trawienie. Potwierdza to, że krótkie okresy stania w ciągu dnia rzeczywiście mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Całodzienne stanie, podobnie jak całodzienne siedzenie, nie jest zdrowe dla naszego ciała. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się równowaga – warto regularnie wstawać od biurka, pracować przy stojącym blacie, spacerować i robić krótkie przerwy, by zadbać o kręgosłup, mięśnie i stawy.