in

Co warto wiedzieć na temat rezonansu magnetycznego głowy?

Bóle czy urazy głowy pojawiające się wskutek upadku to jedne z popularniejszych sytuacji, w których lekarz zleca przeprowadzenie rezonansu magnetycznego głowy. Co więcej, badanie to jest niezwykle popularne wtedy, gdy pozostałe metody nie pozwalają specjalistom znaleźć przyczyny bólu, dlatego konieczne jest zastosowanie modernistycznej oraz dokładnej diagnostyki. Prawda jest jednak taka, że skorzystanie z rezonansu magnetycznego głowy pod kątem tętniaka i nie tylko na koszt NFZ wiąże się z wielomiesięcznymi badaniami. Właśnie dlatego znacznie lepiej skorzystać z oferty, jaką przygotował rezonans Toruń. Nasze zdrowie jest najważniejsze i nigdy nie powinniśmy na nim oszczędzać. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rezonansu magnetycznego głowy?

Rezonans magnetyczny – jak to działa?

Badanie rezonansem magnetycznym, które nazywane jest także MRI, to nic innego jak badanie pozwalające lekarzowi zajrzeć w głąb organizmu pacjenta za sprawą wykorzystania określonych zasad fizyki oraz chemii. Ocenie mogą podlegać zarówno wszystkie tkanki miękki, jak i kostne znajdujące się w ciele danego człowieka. Jak to działa? Każdy z nas wie, że w organizmie człowieka znajduje się cała masa cząsteczek wody, które zbudowane są z atomów tlenu i wodoru. W związku z tym, kiedy zostaną one umieszczone w odpowiednio przygotowanym polu magnetycznym, zachowują się jak magnes i ustawią się w konkretny sposób. Kolejnym krokiem jest poddanie pacjenta falom elektromagnetycznym, co skutkuje emitowaniem fal przez protony, jakie rejestrowane są przez maszynę. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest stworzenie niezwykle dokładnego obrazu struktur tkanek i narządów.

Co warto wiedzieć na temat rezonansu magnetycznego głowy?

Intensywny ból głowy, która stale powraca, problemy z widzeniem, czy zaburzenia równowagi to jedynie góra lodowa problemów, które mogą być rozwikłane za pomocą rezonansu magnetycznego. Badanie to pozwala na niezwykle szybkie oraz bardzo dokładne zdiagnozowanie wielu dolegliwości, które mają miejsce w obrębie głowy pacjenta. Co więcej, dzięki niemu możliwe jest także określenie, jak duży obszar mózgu danego człowieka został uszkodzony, czy też objęty chorobą.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy?

Badanie głowy rezonansem powinno zostać przeprowadzone w konkretnych wypadkach. Jakich?

Guz rdzenia kręgowego;
Nowotwór mózgu;
Choroby Alzheimera;
Choroby oczodołów;
Choroby przysadki mózgowej;
Stwardnienie rozsiane;
Zapalenie mózgu;
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz wiele więcej.

Czy istnieją przeciwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego głowy?

Mimo tego, że rezonans magnetyczny głowy to bardzo nowoczesne oraz bezpieczne badanie, to niekiedy nie powinno być ono przeprowadzane. Najważniejszym z przeciwwskazań jest sytuacja, gdy w ciele pacjenta znajdują się jakiekolwiek metalowe ciała obce. W przypadku, gdy badanie zostanie przeprowadzone u takiej osoby, metal mógłby przemieścić się do innej części ciała, co jest bardzo niepożądane. Właśnie dlatego osoby z klipsami naczyniowymi, elektrostymulatorem serca, zastawkami serca, implantami ślimakowymi, czy pompami insulinowymi powinny unikać rezonansu magnetycznego głowy.