in

1 lutego o 12:00 akcja uczniów na masową skalę. Nauczyciele będą w szoku.

W ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet odbędzie się protest uczniów. Chcą oni pokazać solidarność z protestującymi po ogłoszeniu wyroku TK. Cała akcja odbędzie się w poniedziałek 1 lutego, w godzinach 12:00-13:00.

Uczniowie szkół średnich są oburzeni tym, co w ostatnim czasie stało się w naszym kraju. Nie chcą się temu biernie przyglądać. Ze względu na to, że nadal mają nauczanie zdalne, postanowili protestować przez Internet. Na Facebooku opublikowano oficjalne oświadczenie.

Protest uczniów

„W ramach okazania solidarności Polkom w związku z opublikowaniem wyroku TK organizujemy blokadę lekcji od 12:00 do 13:00. Po sprawdzeniu listy obecności na lekcji, podczas której trwa blokada przewodniczący klasy lub osoba wyznaczona informuje nauczyciela o akcji mówiąc: „My uczniowie klasy (klasa) Liceum imienia (nazwa szkoły) w ramach okazania solidarności Polkom, bierzemy udział w akcji Blokada Lekcji trwającej od 12:00 do 13:00. W tym czasie nie bierzemy aktywnego udziału w zajęciach” – czytamy w postulacie, który wystosowała młodzież.

„Bardzo prosimy o zrozumienie naszej postawy i przyłączenie się do niej. Przyszłość uczennic jest dla nas niezmiernie istotną wartością” – dodają uczniowie.

Uczniowie zachęcają innych do tego, aby udokumentowali deklarację. Proszą o wysyłanie wideo nagranego podczas zajęć szkolnych na adres e-mailowy: [email protected]. Jeśli uczniowie zdecydują się wygłosić deklarację, nie mogą aktywnie uczestniczyć w lekcji.

„Liczymy się oczywiście z konsekwencjami. Wiemy, że reakcje nauczycieli mogą być różne. Unikajmy burz, nie chcemy, żebyście dyskutowali z profesorami. Do obrony użyjcie po prostu formy: „To są nasze przekonania i mamy prawo wyrażać własne poglądy” – ostrzegają autorzy postulatu.

Młodzież liczy na to, że większość nauczycieli zrozumie ich decyzje. Piszą:

„Mamy nadzieję, że osoby, które nie popierają protestu uszanują nasze prawo do wyrażania poglądów i nie będą przeszkadzać w przebiegu strajku”.

Organizatorzy podkreślają, że akcja ta nie ma na celu ataku przeciwko nauczycielom, których cenią za solidarność i zrozumienie. Cel jest zupełnie inny.

„Protesty niosą ze sobą ogromną wiedzę – edukują nas życiowo, uczą odwagi i świadomości politycznej, walki o swoje prawa i wielu innych, niezmiernie ważnych wartości. W przyszłości ta wiedza przyda nam się bardziej niż jedna godzina lekcyjna spędzona na grze w LOL-a lub na Instagramie” – czytamy na oficjalnym profilu „Szkoła to dziewczyna”.

Źródło: pikio.pl, Warszawa w Pigułce/Facebook