Czy wiedzieliście, że jedna trzecia naszego życia jest spędzona w łóżku? Tak właśnie jest! Trzeba przyznać, że chyba każdy lubi spać, a poza tym w łóżku również odpoczywamy i się relaksujemy. Często zapominamy jednak, że są nim bakterie…
Siedlisko bakterii
Jak twierdzi mikrobiolog Philip Tierno z Uniwersytetu Nowojorskiego, w naszym łóżku bardzo szybko mogą się nagromadzić bakterie i grzyby. A my nawet nie będziemy tego świadomi, bo przecież nie widać ich gołym okiem!
Nie sposób się przed nimi uchronić. Jeśli jednak bakterii zgromadzi się naprawdę dużo, mogą stać się przyczyną choroby.
Jak często powinniśmy prać pościel?
Kwestia tego, jak często powinna być prana pościel, została rozwiązana przez ekspertów. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Allergy and Clinical Immunology, powinniśmy prać ją raz na tydzień.
Alergeny
Alergeny, które są ukryte w pościeli, szybko przedostają się do naszych nosów i ust. Mogą być przyczyną kataru i swędzenia bez względu na to, czy dana osoba jest alergikiem.
Idealne środowisko
Nasza pościel to idealne miejsce dla bakterii – jest tam ciepło i wilgotno. Skąd wilgoć? Ze względu na nasz pot – człowiek naturalnie wytwarza go w ciągu roku, nawet 95 litrów.
Nasze poduszki mogą być mieszkaniem dla 16 rodzajów bakterii… i to w szybkim czasie!
Oprócz bakterii, które pochodzą z potu, śliny, flegmy, nasze łóżko jest pełne bakterii pochodzącej z pomieszczenia – kłaczków, sierści zwierząt, gleby.
Jak mówi Tierno, wystarczy zaledwie tydzień, by nasza pościel stała się prawdziwym siedliskiem bakterii. Jaki zatem wniosek? Pierzmy pościel raz na tydzień!
Podziel się tą ważną informacją ze swoimi bliskimi i znajomymi!