in

Uczniowie wrócą do szkół po 17 stycznia? Minister zdrowia tłumaczy, co może się stać po feriach

W tym roku ferie będą w jednakowym terminie dla wszystkich i skończą się 17 stycznia. Czy po tym czasie dzieci będą mogły powrócić do szkół? Minister zdrowia rozwiał wątpliwości na antenie Polsat News. Każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę.

„To, czy uczniowie wrócą do szkoły po feriach zimowych, będzie zależeć od sytuacji epidemicznej. Od tego, co się stanie w czasie ferii, czy pozostaniemy w domu, czy będziemy ograniczali interakcje i możliwość zakażenia” — tłumaczył szef resortu zdrowia.

Powrót dzieci do szkół

Z pewnością wszyscy rodzice od wielu tygodni zadają sobie jedno kluczowe pytanie: kiedy dzieci powrócą do szkół i czy będzie to miało miejsce tuż po feriach? Zdalne nauczanie nie daje takich efektów jak stacjonarne i niejednokrotnie jest kłopotliwe dla wielu rodzin.

Adam Niedzielski podkreśla, że wszystkie decyzje będą zależne od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Jeśli spadek zachorowań zostanie utrzymany na pewnym poziomie, uczniowie będą mogli nastawiać się na powrót do szkolnych ławek.

„Ona [tendencja spadku — przyp. red.] powinna doprowadzić nas do takich poziomów, które będą już na stałe poniżej 10 tys., a wtedy jest właśnie przestrzeń, w której możemy wrócić do szkół […]” — mówił Niedzielski.

Podobne zdanie w tym temacie ma znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut, który w rozmowie dla Lelum powiedział:

„To zależy od tego, jaki odsetek osób będzie w danym momencie chorowało”

Minister zdrowia zaznaczył także, że to, jak się zachowamy podczas ferii zimowych będzie kluczowe w związku z powrotem do szkół:

„Tutaj wszystko tak naprawdę zależy od tego, co się stanie podczas ferii, czy […] pozostaniemy w domu, będziemy ograniczali interakcje i możliwość zakażenia, bo jeżeli się tak nie zachowamy, to czeka nas trzecia fala, która absolutnie nie da przestrzeni do luzowania jakichkolwiek obostrzeń”

Jeśli dzieci powrócą do szkół, to jako pierwsi będą to najmłodsi uczniowie z podstawówek.

„[…] zaczynając oczywiście od klas I-III, bo myślę, że wszyscy, również nawet dzieci, czekają na to, by wrócić do szkoły” — powiedział Adam Niedzielski.

Póki co nie jest pewne, czy dzieci po feriach wrócą do szkół. Miejmy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna będzie stabilna. Zostańmy w domu!

Źródło: rmf24.pl