in

Postanowienia noworoczne – 5 sposobów, dzięki którym wreszcie ich dotrzymasz

Nowy rok to czas podsumowań dotychczasowych osiągnięć oraz snucia planów co do najbliższej przyszłości. Okres ten sprzyja podejmowaniu decyzji, które mają na celu m.in. zmienić złe nawyki czy poprawić jakość codziennego życia. Niestety wiele osób bardzo szybko porzuca swoje postanowienia noworoczne, co może wynikać np. z braku motywacji czy nadmiaru podjętych wyzwań. Kluczem do sukcesu może okazać się zatem stworzenie realistycznego planu. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak dotrzymać postanowień noworocznych.

Postanowienia na nowy rok – ogranicz ich liczbę!

 

W trakcie tworzenia listy postanowień noworocznych, warto kierować się popularną zasadą “mniej znaczy więcej”. Jednym z najczęstszych powodów braku realizacji założonych celów jest ich nadmierna liczba. W konsekwencji początkowo wysoka motywacja do działania diametralnie spada, gdyż ilość wyzwań przekracza nasze możliwości i pokłady wolnego czasu. Zdecydowanie lepiej wybrać jedno lub maksymalnie dwa postanowienia noworoczne, których wprowadzenie jest realne. Dotyczy to szczególnie osób, które dotychczas prowadziły np. mało aktywny styl życia, a nagle chcą wypełnić swój plan m.in. joggingiem, wizytami na siłowni, nową dietą, częstymi podróżami oraz uczestnictwem w kursie językowym. Tak wiele różnych postanowień na nowy rok może prowadzić do szybkiej rezygnacji z wszystkich celów.

 

Spisz każde postanowienie noworoczne

 

Kolejnym skutecznym sposobem jest spisanie postanowień noworocznych, wykorzystując w tym celu np. notesy. Stworzenie pojedynczej listy może okazać się jednak niewystarczające, gdyż podstawą sukcesu  jest regularne monitorowanie efektów. Po precyzyjnym określeniu postanowień na nowy rok należy podzielić ich realizację na mniejsze etapy, a także sporządzać notatki z rezultatów swoich działań. W ramach organizacji całego procesu bardzo pomocne okażą się kalendarze 2022 np. książkowe z komfortowym podziałem na dni i tygodnie. Można w nich zapisywać kolejne etapy danego postanowienia noworocznego np. poszczególne sesje treningowe czy terminy zajęć językowych.

Postanowienia noworoczne śmieszne – weź to na wesoło!

Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, oszczędzanie czy zmiana pracy to jedne z najczęstszych postanowień noworocznych. Czasami jednak warto podejść do tworzenia listy z mniejszą powagą, dzięki czemu nowe cele okażą się ciekawym wyzwaniem. Formułowanie zabawnych postanowień noworocznych pozwoli m.in. cieszyć się małymi przyjemnościami lub będzie stanowić dobre przygotowanie przed wdrożeniem tych “poważnych” zmian. Przykładem postanowienia noworocznego na wesoło może być dzień lenistwa bez wyrzutów sumienia raz w tygodniu lub nauka zwrotu “dzień dobry” w kilkudziesięciu językach. W dłuższej perspektywie każde z nich może przynieść nam znaczące korzyści np. umiejętność efektywnego wypoczynku czy motywację do zapisania się na kurs językowy.

Nagrody za realizację postanowień noworocznych

Jeśli największą przeszkodą dla realizacji postanowień noworocznych jest brak motywacji, warto pamiętać o cyklicznym nagradzaniu siebie za poczynione postępy. Jeśli zastosowany zostanie podział wyzwania na poszczególne etapy, to zwieńczeniem każdego z nich powinien być drobny upominek. Dla przykładu: po zrzuceniu kolejnego kilograma, warto nagrodzić się np. zakupem ulubionego kosmetyku lub wyjściem do kina.

Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać? Powiedz o nich innym!

Zdecydowanie łatwiej realizować wyznaczone cele, jeśli można liczyć na wsparcie innych osób. Dlatego doskonałym pomysłem są  postanowienia noworoczne dla par np. takie jak zmiana nawyków żywieniowych, wspólne bieganie czy odkładanie pieniędzy na wymarzoną podróż. Dzięki wzajemnej motywacji znacznie trudniej będzie porzucić wyznaczone cele.

O tej zasadzie powinni również pamiętać rodzice, którzy chcą wdrożyć niektóre postanowienia noworoczne dla dzieci np. poprawę wyników w nauce czy ograniczenia spożycia słodyczy. Podstawą jest wspólne działanie oraz dawanie dobrego przykładu swoim pociechom. Z pewnością warto przygotować plan działań, który powieszony zostanie w widocznym miejscu, a następnie odhaczać dni, w których udało się wytrwać w postanowieniu noworocznym.

Jeśli szukacie akcesoriów, które pomogą w organizacji tego procesu, koniecznie zajrzyjcie do sklepu Maxibiuro.pl. Znajdziecie tam szeroki wybór artykułów papierniczych i plastycznych, które uczynią z całego wyzwania dobrą zabawę.