fot. freepik
in ,

Od dziś będziesz pozwalać psu na lizanie po twarzy. Wystarczy, że poznasz 8 korzyści dla twojego zdrowia.

Pies liże Cię po twarzy? – To aż 8 korzyści dla twojego zdrowia.

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka! Spośród wszystkich zwierząt chyba żadne nie jest w stanie dać człowiekowi tyle miłości, co pies. Z tym ogromnym uczuciem wiąże się nieposkromiony entuzjazm, który wyrażają między innymi poprzez lizanie.

Właściciele często zabraniają swoim psom lizania po twarzy, ale tak naprawdę czynność ta posiada wiele zalet! Koniecznie sprawdź, jakich! Czy o jakiejś wiedziałeś wcześniej?

1. Oddech psa jest dobry dla twojego organizmu

Czas na obalenie mitu, jakim jest to, że psi oddech nie jest czystszy niż ludzki. Psy posiadają całkowicie odmienny system immunologiczny, a tym samym – inny mikrobiom. Ich probiotyki są inne od ludzkich i w żadnym razie nie są dla nas zagrożeniem!

2. Wzmocnienie relacji

Nie od dziś wiadomo, że przytulanie i całowanie wzmacnia relację wśród ludzi, ale nowością może być to, że wzmacnia także naszą więź z psem. Okazywanie uczuć w sposób fizyczny sprawia, że uwalniana jest w naszym mózgu oksytocyna (tzw. ,,hormon przytulania”) i dotyczy to także naszej relacji ze zwierzakiem.

3. Psie pocałunki wyczarują ci uśmiech

Zauważyłeś, że kiedy pies zaczyna lizać twoją twarz, mimowolnie pojawia się na niej uśmiech? Wszystko za sprawą tego, że uwalniana jest serotonina, czyli związek chemiczny, dzięki któremu czujemy szczęście.

4. Wzajemna korzyść

Wspominaliśmy o różnego rodzaju mikrobiomach. To oznacza, że nie tylko ty możesz czerpać korzyści z wzajemnego okazywania uczuć. Kiedy twój pupil, liże cię po twarzy, korzysta z twoich bakterii, aby wzmocnić swoją odporność.

5. Szacunek to podstawa

Warto wspomnieć także o tym, że kiedy jesteś całowany przez swojego psa, okazuje ci w ten sposób posłuszeństwo i uznaje to, że ty masz władzę.

6. Sposób na stres

Oprócz tego, że psy liżą nas z miłością, robią to także w sytuacji dla nich stresującej. Liżą swoje łapy lub zabawki. Jeśli niekończące się całowanie po twarzy to dla ciebie za wiele, pozwól psu polizać swoje ręce.

7. Ochrona przed alergią

Korzyści z posiadania pupila, w szczególności mogą czerpać niemowlęta i małe dzieci. Poza miłością, którą dostają, obecność psa sprawia, że u maluchów zmniejsza się ryzyko rozwoju alergii na zwierzęcą sierść.

8. Lizanie to troska

Dorosłe psy liżą nas tak, jak swoje szczenięta. To wyraz troski i zainteresowania. W ten sposób dbają one o nas i chcą, aby nie stała się nam żadna krzywda.