in

Od dziś wielkie zmiany w szkołach. O tym muszą wiedzieć wszyscy uczniowie.

Uczniowie wraz z dniem 1 września powrócili do szkół. Jak się okazuje, muszą być oni gotowi na mnóstwo zmian. Co takiego wprowadziło MEiN?

Mowa m.in. o zastąpieniu WOS-u nowym przedmiotem czy zatrudnieniu psychologa specjalnego w placówkach oświaty. Znamy szczegóły.

Ogromne zmiany w szkołach

Jedną z największych zmian jest bez wątpienia zamiana Wiedzy o Społeczeństwie na Historię i Teraźniejszość. Taka nowość nie jest dobrze postrzegana przez wiele osób. Podczas lekcji mają być omawiane kwestie, których dotychczas nie poruszano, m.in. rodzenia się dzieci metodą in-vitro.

Oprócz tego można spodziewać się, że w placówkach zostanie zatrudniony psycholog specjalny. Jego obowiązkiem będzie zapewnienie uczniom opieki i udzielenie im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Matura również będzie inna. Do egzaminu podejdą m.in. absolwenci czteroletniego liceum po wprowadzonej reformie. Testy mają być trudniejsze niż w poprzednich latach, jak podkreśla MEiN i CKE. Czas trwania egzaminu zostanie wydłużony z 170 minut do 240 na maturze z języka polskiego. Test będzie zawierał dwa arkusze, a nie jeden. W przyszłym roku znów pojawią się egzaminy ustne.

Ministerstwo zapowiedziało także zmiany w Karcie Nauczyciela. Mowa m.in. o usunięciu stopni awansu nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. MEiN chce postawić na umiejętności praktyczne nauczycieli poprzez zlikwidowanie staży, opracowywania planów rozwoju zawodowego i sprawozdań z ich relacji. Oprócz tego nauczyciel będzie mógł szybciej otrzymać stopień nauczyciela mianowanego (dotychczas było to 6 lat, planuje się skrócenie tego czasu do 4 lat).

Nauczyciele, którzy mają krótki staż pracy, mogą spodziewać się także 20 proc. podwyżek.

Na lekcji Edukacji dla Bezpieczeństwa uczniowie będą dowiadywać się, co robić w przypadku zagrożenia działaniami wojennymi. Przedmiot będzie obejmował m.in. naukę strzelenia.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: strefaedukacji.pl