fot. Youtube/Amber Lynn Vitale
in

Zatkane zatoki? Na ratunek przychodzą twoje własne palce!

O zapalenie zatok nie trudno, nawet alergia czy zwykłe przeziębienie może się nim skończyć. Właściwe leczenie zatok zależy od przyczyny zatkania, dlatego konsultacja z lekarzem jest zawsze kluczowa, zwłaszcza gdy objawy są silne lub utrzymują się przez dłuższy czas. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych technik, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort związany z zatkanymi zatokami.

3 naturalne sposoby na oczyszczenie zatok

1. Użyj języka i palców

Akupresura jest bardzo pomocna w rozluźnianiu zatkanych zatok. Punkt, który wymaga pobudzenia znajduje się w jamie ustnej. Przyciśnij język, ułożony na płasko jednocześnie naciskając palcem przestrzeń między brwiami. Trzymaj tak 20 sekund a następnie puść. Po Poczujesz śluz spływający do gardła. A to znaczy, że metoda działa.

2. Masuj brwi

Ta technika sprawdza się w przypadku górnych zatok i zatkanego nosa. Umieść palce ma początku linii brwi. Oprzyj łokcie tk by głowa naciskała na palce. Czując nacisk przesuwaj palcami wzdłuż brwi przez 30 sekund. Zwolnij ucisk i spróbuj jeszcze raz. Po czujesz dużą ulgę.

3. Pocieranie szyi

Ta metoda polega na pocieraniu dłońmi szyi. Ułóż ręce w kształcie litery V i tak trzymając przesuwaj je pocierając boki szyi w celu pobudzenia układu limfatycznego do pracy. Dzięki temu uwalniają się płyny i odblokowują niedrożności. Jeśli to dla Ciebie zbyt nie przyjemne wypróbuj inną metodę.

Pamiętajmy, że te metody nie zastąpią konsultacji z lekarzem ani profesjonalnej pomocy medycznej. Jeśli masz poważne lub utrzymujące się objawy, takie jak silny ból głowy, gorączka, zatkany nos lub problemy z oddychaniem, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Zarówno infekcje zatok, jak i alergie mogą wymagać leczenia farmakologicznego.