fot. freepik.com
in

Nie możesz pozbyć się brzydkiego zapachu z mieszkania? Ten trik potrafi zdziałać cuda

Meble, firanki i dywany często przyjmują nieprzyjemne zapachy, których później ciężko się pozbyć. I chociaż staramy się wietrzyć mieszkanie i używamy odświeżaczy powietrza, na niewiele się to zdaje. Jednak coraz częściej słyszy się, że sztuczne odświeżacze powietrza nie są dla nas zdrowe. Dlatego przedstawiamy sposób na zrobienie własnego odświeżacza, który nie tylko ładnie pachnie, ale też jest bezpieczny dla całej rodziny.

Naturalny odświeżacz powietrza

Dostępne w sklepach odświeżacze pomagają pozbyć się przykrego zapachu. Ich aromaty są przeróżne, dlatego z łatwością możemy wybrać swój ulubiony.

Do wyboru mamy zapachy kwiatowe, leśne, egzotyczne… – jest ich naprawdę wiele. Ale czy wiesz, że szkodzą naszemu zdrowiu? I chociaż eliminują nieprzyjemne zapachy, dodatkowo zwiększają poziom
zanieczyszczenia wewnątrz domu. Długotrwałe wdychanie takiego powietrza może spowodować reakcje alergiczne, a nawet astmę. Badania przeprowadzone w 2007 roku jasno dowodzą, że wystarczy raz w tygodniu używać odświeżacza powietrza, aby zwiększyć ryzyko zachorowania na astmę u dorosłych.

To wszystko dzieje się przez chemikalia, których pełno jest w odświeżaczach. Szczególnie groźne są formaldehydy, które są substancją rakotwórczą.

Przeprowadzone przez Centrum Promieniowania oraz Zagrożeń Chemicznych i Środowiskowych w Wielkiej Brytanii badania, potwierdzają, że odświeżacze w sprayu zawierają te szkodliwe związki chemiczne. Co więcej, Magazyn Zdrowia Publicznego przeprowadził dodatkowe badania na kobietach w ciąży i dowiódł, że używanie sklepowych odświeżaczy zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z infekcjami płuc. Dlatego polecamy domowy środek, który pomoże rozpylić w domu przyjemny, ulubiony zapach, a co najważniejsze, jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia.

Co potrzebujemy?

fot. freepik.com

• 2 szklanki wody
• 4 łyżki sody oczyszczonej
• Odrobina olejku eterycznego o ulubionym zapachu
• Butelka ze spryskiwaczem

Przygotowanie:

fot. pixabay

Wodę, sodę i kilka kropel olejku mieszamy ze sobą w miseczce i zostawiamy na pół godziny. Po tym czasie przelewamy mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem, na przykład po płynie do mycia szyb. Domowy odświeżacz możemy używać na wszystkie powierzchnie. Te naturalne składniki bardzo skutecznie odświeżają powietrze i usuwają nieprzyjemne zapachy.

Uwaga:
Niektóre olejki eteryczne mogą szkodzić kobietom w ciąży, dzieciom i zwierzętom domowym. W takich sytuacjach warto przygotować odświeżacz bez dodatku olejków. Zapewniamy, ze woda z sodą oczyszczoną doskonale absorbuje brzydkie zapachy.