in

Mata do akupresury – jak używać?

Mata do akupresury – jak używać?

Akupresura to starożytna forma masażu, jedna z metod leczniczych stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Polega na uciskaniu określonych punktów celem pobudzenia energii, aby zachować równowagę warunkującą zdrowie. Maty do akupresury są zaprojektowane tak, aby dawać takie same rezultaty, jak masaż całego ciała. Największą zaletą mat jest cena i ich dostępność dla każdego. Kolce wykonane są z tworzywa sztucznego, co zapewnia higienę i łatwe czyszczenie.

Jak używać maty do akupresury?

Maty do akupresury nie wymagają szkoleń ani informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej, są proste w użyciu. Jeśli jesteś osobą początkującą, to najlepiej jeśli położysz matę na miękkim podłożu i położyć się na niej. To najprostszy i najczęściej wybierany sposób używania maty. Pamiętaj, że im twardsze podłoże pod matą, tym nacisk naszego ciała na kolce będzie mocniejszy. Jeśli odczuwasz ból w konkretnej partii ciała możesz podłożyć zwinięty ręcznik i zwiększyć działanie maty w tym miejscu. Mata do akupresury redukuje napięcie, dlatego warto z niej korzystać przed snem.

Mata może być używana na siedząco. Jest to szczególnie polecane pracownikom biurowym, którzy spędzają w tej pozycji wiele godzin. Połóż ją na krześle lub fotelu tak, aby oprzeć o nią plecy, wówczas masaż dokonuje się wzdłuż linii kręgosłupa. Możesz używać jej także w aucie, kiedy czeka się długa podróż.

Pozycja stojąca na macie zapewni naszym stopom intensywny masaż. A to z kolei sprawi, że nasze receptory w stopach zostaną pobudzone i będą stymulować pracę narządów wewnętrznych. Rozłóż matę podczas prasowania lub gotowania.

Czy regularne stosowanie maty do akupresury pomaga na bóle kręgosłupa?

Jeśli mierzysz się z bólem kręgosłupa, to mata do akupresury jest dla ciebie. Rozluźnia napięte miejsca, dotlenia organizm i poprawia krążenie krwi. Jeśli chcemy, aby mata dopasowała się do krzywizn naszego kręgosłupa, to połóżmy ją na łóżku, materacu lub miękkim dywanie.

Mata pomaga na wiele dolegliwości bólowych i na poszczególne części ciała. Oprócz bólu pleców i kręgosłupa łagodzi także ból stawów, ból karku, rwę kulszową czy napięcie mięśniowe. Ponadto jej zastosowanie jest szerokie: pomaga na bezsenność i słabą jakość snu oraz na synchroniczny stres. Łagodzi bole głowy, pomaga w stanach migrenowych.

Leżenie czy siedzenie na macie nie tylko poprawia krążenie, ale wywołuje przyjemne uczucie ciepła. To natomiast zwiększa poziom endorfin w naszym ciele, czujemy się szczęśliwsi i odprężeni. Możesz używać maty codziennie, takie regularne sesje pozwolą częściowo lub całkowicie uleczyć nasze ciało od drobnych bóli i wzmocnić układ krążenia.

Kolce maty do akupresury i ich ilość

Maty do akupresury dzielimy ze względu na ich wielkość, ilość kolców i materiał z jakiego zostały wykonane. Możemy wyróżnić pojedyncze i podwójne materace, zestawy z płaską poduszką lub typu wałek. W komplecie najczęściej dostajemy etui do przechowywania i transportu.

Najważniejsza jest ilość punktów uciskowych. Im więcej, tym nacisk jest łagodniejszy. Taki rodzaj jest lepszy dla osób początkujących. Dla osób zaawansowanych polecane są maty z mniejszą ilością kolców – nacisk będzie większy. Kolce maty zazwyczaj wyprodukowane są z tworzywa sztucznego, a materac z bawełny lub lnu.

Sesja z użyciem maty powinna trwać powyżej 20 minut. Dopiero po takim czasie odczuwamy pełne korzyści płynące z oddziaływania kolców na nasze ciało. Górna granica zależy od naszych preferencji. Masaż może trwać 40 minut, ale i dłuższy czas, nawet 1-2 godziny.