in

Od 1 grudnia wielkie zmiany dla emerytów i rencistów. Jeśli o tym nie wiesz, możesz stracić pieniądze

Dorabiający emeryci i renciści muszą zdawać sobie sprawę z tego, że już 1 grudnia wejdą w życie ogromne zmiany. Są one związane z rosnącym wynagrodzeniem.

O czym dokładnie mowa? Znamy szczegóły.

O tym trzeba wiedzieć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił przypomnieć emerytom i rencistom o zmianach, które wejdą w życie lada moment. Dojdzie do zmiany limitów zarobku, od którego ZUS obniży lub zawiesi świadczenie.

Mnóstwo emerytów i rencistów dorabia sobie do przyznawanych im pieniędzy. Każdy musi jednak wiedzieć o istniejących ograniczeniach, aby nie doszło do zmian w wypłacaniu pieniędzy.

Limity przychodów zmieniają się co trzy miesiące, dlatego warto być na bieżąco.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy województwa kujawsko-pomorskiego, postanowiła przypomnieć o monitorowaniu kwot dochodu przez osoby pobierające renty i wcześniejsze emerytury.

Każdy emeryt i rencista może wygenerować dochód nieprzekraczający 70 proc. należnego mu świadczenia.

Jeśli kwota przekracza 70 proc., świadczenie jest obniżane, a jeśli 130 proc. – dochodzi do jego zawieszenia.

Jak sytuacja będzie wyglądać od 1 grudnia?

ZUS-owi będzie wolno ograniczyć wypłatę świadczenia, gdy dochody przekroczą 4.536,50 zł (czyli o 227,1 zł) a zawieszenie wypłaty nastąpi po przekroczeniu 8,424,90 zł, czyli o 421,2 zł więcej.

Bez żadnych limitów mogą dorabiać osoby, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny, czyli kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: money.pl