in

Kącik tylko dla psa, czyli dlaczego każdy pupil powinien mieć swoje legowisko?

Duża część psów, które mieszkają w domach swoich opiekunów, ma swoje ulubione miejsca. Dziwnym trafem najczęściej te same – fotel lub kanapa człowieka, najlepiej w bliskiej odległości jego kolan i rąk gotowych do głaskania. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy psa wyposażyć w wygodne legowisko. To miejsce wyłącznie dla niego, w którym może czuć się w pełni bezpiecznie i w pełni „u siebie”.

Zapach i przyzwyczajenie

Kiedy przywozimy do domu małego szczeniaka, zazwyczaj zabieramy z hodowli pamiątkę po jego mamie. Jej zapach kojarzy się maluchowi z bezpieczeństwem i potrafi dzięki niemu zachować spokój w nowym miejscu. Warto tę rzecz włożyć do legowiska swojego pupila, by w ten sposób pomóc mu oswoić się z zupełnie nową dla niego sytuacją.

Bardzo podobnie jest w przypadku adopcji czworonoga. Chcemy mu zapewnić jak najlepsze warunki, dlatego jednym z pierwszych zakupów po decyzji o adopcji psa jest właśnie zakup legowiska. W ten sposób stworzymy naszemu nowemu przyjacielowi bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł się schronić w razie jakichkolwiek obaw. To przestrzeń tylko dla niego. Jeśli pies potrzebuje odpocząć od ludzkiego towarzystwa, zdystansować się od panującego w domu zgiełku i hałasu – legowisko stwarza mu takie możliwości.

Wiele psów ucieka do swojego legowiska także w sytuacjach stresowych, w których czują się niepewnie. Ma to miejsce np. w czasie burzy. Zapewnienie psiakowi legowiska to stworzenie mu bezpiecznego miejsca, w którym czuje się dobrze i pewnie. Nawet jeśli finalnie woli spać walcząc o poduszkę ze swoim opiekunem, warto je kupić. Jeśli jednak nie chcemy pozwolić psu na wejście na nasze meble wypoczynkowe i łóżko – legowisko dla psa jest wówczas absolutną koniecznością. Będzie służyło jako wygodne miejsce do spania.

Jakie legowisko wybrać?

Przy wyborze legowiska warto zwrócić uwagę na potrzeby i przypadłości swojego psa. Zachowanie psów poszczególnych ras będzie się od siebie różnić, dlatego potrzebny jest tak duży wybór legowisk. Warto wybierać je zwracając uwagę na kilka istotnych elementów:

• Wodoodporny materiał – przyda się zwłaszcza w przypadku psów, które nie stronią podczas spacerów od wody, błota i kałuż. Niezależnie od tego, czy pozwalamy psu po takiej przygodzie wyschnąć samodzielnie, czy od razu organizujemy mu kąpiel – wodoodporne legowisko bardzo się przyda. W przypadku psich czyściochów nie będzie niezbędne.

• Miękkość – najczęściej wybieramy miękkie i bardzo przytulne legowiska. Oczywiście większość psów je kocha i jest im na nich najwygodniej. Jednak w przypadku psów, które mają problemy ze stawami, kręgosłupem, chorują na dysplazję – bardziej odpowiednie będzie twardsze legowisko.

• Wielkość – powinna być dopasowana do rasy. O ile małemu yorkowi na wielkim legowisku będzie wygodnie, o tyle kilkudziesięciokilogramowy labrador nie zadowoli się maleńką poduszeczką.
 
Warto wybrać psu takie legowisko, które stanie się jego własnym domkiem w domu jego opiekuna. Dzięki temu poczuje się bezpieczny, bo każdy z nas potrzebuje kawałka miejsca tylko dla siebie.