in

Jakie kolory widzą psy? Odkryj ten sekret, aby kupić swojemu pupilowi ulubioną zabawkę

Czy wiedzieliście, że psy widzą świat inaczej niż ludzie? To związane jest z różnicami w budowie ich oka. Okazuje się, że te czworonogi nie rozróżniają tak wielu kolorów jak my.

Jakie kolory widzą psy?

Choć kiedyś panował mit, że psy widzą świat wyłącznie w czerni i bieli, to okazuje się, że nie jest to do końca prawdą.

Wzrok naszych czworonożnych przyjaciół różni się od naszego, co wynika z różnic w budowie oka. W przeciwieństwie do ludzi, którzy posiadają trzy rodzaje komórek, zwanych czopkami, umożliwiającymi rozróżnianie wielu odcieni barw, psy posiadają tylko dwa rodzaje tych komórek. To sprawia, że potrafią odróżnić kolor żółty i niebieski, a czerwony widzą jako czarny. Co ciekawe, psy potrafią także dostrzec różne odcienie szarości.

Jakiego koloru zabawkę wybrać dla psa?

Jeśli chcecie zakupić zabawkę dla swojego psa, warto wybrać tę w kolorze niebieskim lub żółtym, ponieważ te kolory najlepiej rozróżnią.

Czy psy dobrze widzą w ciemności?

Okazuje się, że tak, ponieważ ich oczy są przystosowane do widzenia w słabym świetle. Dzieje się tak dzięki specjalnej budowie oka, w której duża powierzchnia rogówki oraz wielkość soczewki pozwalają skupić dużo światła. Choć psy posiadają mniej komórek odpowiadających za wykrywanie kolorów (czopków), to mają znacznie więcej komórek czułych na światło (pręcików) niż ludzie. To właśnie ilość pręcików wpływa na dobre widzenie w przyciemnionych warunkach. Należy jednak pamiętać, że choć psy są w stanie rozpoznawać kształty w ciemności, to ich ostrość widzenia po zmroku nie jest najlepsza. Mimo to, nasze czworonożne przyjaciele widzą w ciemności aż pięć razy lepiej niż my, ludzie. Ta cecha czyni ich doskonałymi towarzyszami podczas spacerów po zmroku i pomocnikami w różnych sytuacjach.

A czy wiedzieliście, że psy mogą być wykorzystywane do wykrywania chorób, takich jak nowotwór czy cukrzyca, dzięki swojemu niezwykle wyczulonemu węchowi i zdolności do wykrywania nawet najmniejszych zmian w zapachach? To kolejny z przykładów tego, jak psy są niezwykle inteligentnymi i wszechstronnymi zwierzętami.